Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Ο Μπουχαλάκης “έκλεψε” την πρόκριση – γκάφα Κουέστα

Ο Άρης έμεινε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό και έμεινε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Μάντζιου παρότι προηγήθηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος μετά από τραγικό λάθος του Κουέστα και έμεινε εκτός διοργάνωσης. Φαίνεται πως υπάρχει κατάρα για τους «κιτρινόμαυρους» που δεν τα κατάφεραν για τον μεγάλο τους στόχο.

Κατοχή ο Ολυμπιακός, ευκαιρίες ο Αρης
Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο στο «Κλ.Βικελίδης», με τις δύο ομάδες έχουν ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο 15λεπτο και να δείχνουν απειλητικές και με μακρινά σουτ. Η πρώτη καλή φάση ήταν για τον Ολυμπιακό, όταν στο 8ο λεπτό ο Χολέμπας έβγαλε σέντρα στον Κάιπερς όμως το πλασέ του Βέλγου μέσα από την περιοχή του Αρη πέρασε ψηλά άουτ από την εστία του Κουέστα. Ένα λεπτό αργότερα ο Αρης απάντησε στις ευκαιρίες. Ωραία εναλλαγή της μπάλας των παικτών του Μάτνζιου, ο Μαντσίνι γύρισε στον Σάσα στο ύψος της περιοχής όμως το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κρίστινσον. Στο 15’ ο Αρης είχε δεύτερη ευκαιρία. Ο Μπρούνο Γκάμα έβγαλε υπέροχη μπαλιά με το εξωτερικό φάλτσο στον Μπερτόγλιο, ο Αργεντίνος έκανε την προβολή αλλά δεν έφτασε την μπάλα όντας μόνος με τον Κρίστινσον.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ραντζέλοβιτς επιχείρησε το γυριστό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Κουέστα.

Δείτε ακόμη: Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Γκολ και highlights (video)

Καλό ξεκίνημα για τον Αρη, ψυχρολουσία στο τέλος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είπε την τελευταία του λέξη. Στο 50ο λεπτό ο Αρης κέρδισε πέναλτι όταν ο Μπερτόγλιο ανατράπηκε από τον Ανδρούτσο, με τον Γκεστράνιους δείχνει πέναλτι. Αφού εξέτασε το VAR ο Φινλανδός, έδειξε πως η μπάλα πρέπει να στηθεί στα 11 βήματα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο Γκάμα, που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κρίστινσον και άνοιξε το σκορ.

Η επόμενη φάση ήρθε σχεδόν 20 λεπτά, όταν στο 70’ μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Κάιπερς έκανε την πρώτη κεφαλιά, ο Παπασταθόπουλος την δεύτερη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα. Ο Ολυμπιακός έκανε όλες τις αλλαγές του μέχρι το 76’ και παρότι δεν είχε ευκαιρίες, ισοφάρισε στο 87ο λεπτό. Ο Κουέστα άφησε την μπάλα μπροστά του για να γεμίσει, δεν είδε τον Μπουχαλάκη που ήταν πίσω του, ο παίκτης του Ολυμπιακού του έκλεψε την μπάλα και με πλασέ ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα (86’ Μπεναλουάν), Μπερτόγλιο (68΄Μπρούνο), Μαντσίνι (75’ Σίλβα), Μάνος (75΄Κάτσε)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μπα (76’ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (66’ Μ΄Βιλά), Ραντζέλοβιτς (66’ Φορτούνης), Μασούρας (66’ Μπρούμα), Χασάν, Κάιπερς (76΄Ελ Αραμπί)

Πηγή: Metrosport