Βόλος ΝΠΣ – ΑΕΚ 1-0: Το χειροκρότημα οι γηπεδούχοι, την πρόκριση οι «κιτρινόμαυροι»

Η ΑΕΚ έπαιξε με τη «φωτιά» αλλά παρά την ήττα (1-0) πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ ο αξιόμαχος Βόλος έμεινε με το χειροκρότημα.

Δυνατά ο Βόλος, ισορρόπησε η ΑΕΚ
Ο Βόλος μπήκε δυνατά και με επιθετική διάθεση στο γήπεδο. Μάλιστα, πίεσε ψηλά και προσπάθησε να βρει ένα γρήγορο γκολ, το οποίο θα τον έβαζε για να καλά στο «κόλπο» της πρόκρισης. Ο Τσιντώτας, όμως, εξουδετέρωσε κάποιες καλές στιγμές των γηπεδούχων, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν για πρώτη φορά στο 9′, με το σουτ του Ανσαριφάρντ. Γενικότερα, μετά το πρώτο δυνατό 10λεπτο του Βόλου, η ΑΕΚ άρχισε να ισορροπεί το ματς, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Κλέιμαν. Οι Σιμάνσκι και Μάνταλος, μαζί με τον Ανσαριφαρντ ήταν αυτοί που πήγαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για την «Ένωση».

Δείτε ακόμη: Βόλος – ΑΕΚ 1-0: Το γκολ και οι καλύτερες φάσεις (video)

Το γκολ που ήθελε και άξιζε
Οι γηπεδούχοι ήταν φανερό ότι ήθελαν να πετύχουν ένα γκολ στο πρώτο μέρος, έτσι ώστε στη συνέχεια να αναζητήσουν δίχως την πίεση του χρόνου ένα δεύτερο που θα τους έδινε και την πρόκριση. Ο στόχος τους επετεύχθη στο 35ο λεπτό, όταν ο Τσιντώτας έκανε λάθος εκτίμηση, ανέτρεψε τον Νίνη κι ο Τζοβάρας έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Δουβίκας το αξιοποίησε κι έκανε το 1-0 για τον Βόλο, ο οποίος ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του 45λεπτου, με τις τελικές να είναι 6-1 υπερ του. Από την άλλη, οι παίκτες του Χιμένεθ δεν μπορούσαν να απειλήσουν, ειδικά από τη στιγμή που ο Λιβάι Γκαρσία είχε «χαθεί».

Προσπάθεια αντίδρασης
Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να ασκήσει πίεση στον Βόλο στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, με τον Χιμένεθ να περνάει τον Γκαρσία αριστερά και να βάζει στη θέση του Μάνταλου τον Χριστόπουλο, ο οποίος έπαιξε στα δεξιά της επίθεσης. Στην κορυφή φυσικά παρέμεινε ο Ανσαριφάρντ, ο οποίος έχασε και μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 60ο λεπτό. Ο Ιρανός επιθετικός έκανε το σουτ από το ύψος τους πέναλτι, αλλά ο Κλέιμαν έκανε εντυπωσιακή απόκρουση με το πόδι!

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δεν κινδύνεψε ουσιαστικά από τους γηπεδούχους. Με το σκορ στο 1-0, όμως, ήταν φανερό ότι ο Βόλος περίμενε τη στιγμή του για να βρει το δεύτερο «χρυσό» τέρμα, ειδικά από τη στιγμή που πέρα από τη φάση του Ανσαριφάρντ, η «Ένωση» δεν απειλούσε.

Αποβλήθηκε ο Χνιντ, άντεξε η ΑΕΚ
Οι δύο προπονητές «φρέσκαραν» τις επιθέσεις τους σε μια προσπάθεια να βρουν οι ομάδες τους γκολ. Όπως είναι φυσικό ο Άνχελ Λόπεθ ζητούσε από τους παίκτες του να ανέβουν και να πιέσουν την ΑΕΚ, η οποία, πάντως, δεν ένιωσε μεγάλη πίεση. Στις καθυστερήσεις, πάντως, έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Χνιντ, ο οποίος είχε μπει στο 83′, δέχθηκε δύο κίτρινες μέσα σε δύο λεπτά. Παρ’ όλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» άντεξαν και πήραν την πρόκριση κόντρα σε μια εξαιρετική ομάδα.