Αστέρας – Ατρόμητος σήμερα στην Τρίπολη (19:30′ Novasports)

Με την αναμέτρηση Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής

Ο Αστέρας Τρίπολης ψάχνει τη νίκη εντός έδρας μετά από τρία παιχνίδια, νίκη που έχασε την Τετάρτη στην εκπνοή του αγώνα με το Βόλο. Υποδέχεται τον Ατρόμητο, που εξελίσσεται σε ομάδα της ισοπαλίας. Ένα σημαντικό παιχνίδι στην πορεία της μάχης της εξάδας.

Την Τετάρτη ισοφαρίστηκε στο τέλος από το Βόλο και έμεινε για έκτο παιχνίδι χωρίς νίκη, ενώ είχε τρεις στα πέντε πρώτα.

Στα έξι τελευταία χωρίς νίκη έχει τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Συνολικά έχει τέσσερις ήττες στο πρωτάθλημα και είναι από τις ομάδες που είναι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Έχει δεχτεί ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, και τα άλλα 12 στο δεύτερο. Η ήττα από την ΑΕΚ ήταν η πρώτη μέσα στο 2020, μετά από 13 αγώνες πρωταθλήματος και 14 επίσημους. Είναι η μοναδική στα 15 τελευταία για το πρωτάθλημα και στα 16 επίσημα.

Ο Αστέρας δεν έχει νίκη στα τρία τελευταία, με μια ήττα και δύο ισοπαλίες, αφού είχε κερδίσει με 1-0 τα δύο πρώτα. Δεν έχει πετύχει στην έδρα του παραπάνω από ένα γκολ σε κάθε ένα από τα πέντε παιχνίδια.

Ο Ατρόμητος

Ήλθε ισόπαλος 2-2 στην έδρα του με τον Άρη, φτάνοντας τις τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στα τελευταία του παιχνίδια. Έχει πέντε ισοπαλίες, τις περισσότερες μαζί με το Βόλο στο πρωτάθλημα. Είναι αήττητος στα τέσσερα τελευταία, μετά την ήττα του εντός έδρας από τον car.gr ΠΑΣ Γιάννινα. Ωστόσο έχει μια νίκη στα πέντε τελευταία, αυτή εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό.

Δέχτηκε άλλα δύο γκολ από τον Άρη, και αυτά στο δεύτερο ημίχρονο. Έχει δεχτεί δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 13 στο δεύτερο. Έχει προηγηθεί τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έχει βρεθεί μόνο μια φορά πίσω στο σκορ.

Εκτός έδρας έχει νικήσει τον Παναθηναϊκό, έχει χάσει από τον Ολυμπιακό, ενώ έχει και τρεις ισοπαλίες. Δεν έχει δεχτεί γκολ εκτός έδρας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έχει δεχτεί επτά στο δεύτερο.

Ήταν έβδομος στο περσινό πρωτάθλημα κατά την κανονική περίοδο, αλλά έχασε μια θέση στα πλέι άουτ, από τον Αστέρα Τρίπολης.