Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 2-1: Ντέλετιτς ο… λυτρωτής

Ο Μίλος Ντέλετιτς στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης, έδωσε τη νίκη στη νέα ομάδα του με 2-1 απέναντι στον Παναιτωλικό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπαράλες (49′), για να ισοφαρίσει η ομάδα του Αγρινίου με αυτογκόλ του Σουάρεθ στο 60’. Ο Σέρβος χαφ έδωσε όμως τη λύση στο 90+4’, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα για τους Αρκάδες.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με ρυθμό, με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Παναιτωλικό να αμύνεται και να προσπαθεί να απειλήσει με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 49′ κέρδισαν πέναλτι, όταν σουτ του Μουνάφο στην κίνηση, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ταχάρ με τον διαιτητή να θεωρεί πως υπάρχει παράβαση και να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπαράλες νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Φερνάντες και άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αγρινίου αντέδρασε και στο 60ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα ο Ρόσα πέρασε υπέροχα τον Κώτσιρα, έκανε τη σέντρα-σουτ με τον Παπαδόπουλο να αιφνιδιάζεται, αφού η μπάλα είχε βρει στον Σουάρεθ, και κατέληξε στα δίχτυα. Στη συνέχεια η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε την απόδοση της προσπαθώντας να πάρει και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ.

Στο 67′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κρέσπι έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά ο Φερνάντες απέκρουσε εντυπωσιακά. Πέντε λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο Κώτσιρας γύρισε στο ύψος της περιοχής στον Κρέσπι, που έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 81′ απάντησε ο Παναιτωλικός, όταν ο Ντάουντα πέρασε τον Παπαδόπουλο και έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά και μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας! Μάλιστα ο Μπαράλες στο 92′ στην προσπάθεια να διώξει με κεφαλιά, παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά (και πάλι) το δοκάρι «έσωσε» τον Αστέρα.

Όλα έδειχναν πως το ματς οδηγούνταν στην ισοπαλία, αλλά ο Ντέλετιτς είχε διαφορετική γνώμη και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (94′) με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Φερνάντες και χάρισε τους τρεις βαθμούς στους Αρκάδες.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (90′ Χαουρέγκι), Ριέρα (44′ Ντέλετιτς), Κρέσπι (75′ Μπόρχα), Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Τζανακάκης, Μαρσιάλ, Σίεστεντ, Κέβιν, Ταχάρ (63′ Τσιγγάρας), Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας (80′ Λιάβας), Αλβαρες (73′ Μουνιέ), Ντάουντα.