Superleague

Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 2-3: Απόδραση με Κρέσπο από το Περιστέρι

Ματς για γερά νεύρα έγινε στο Περιστέρι, με τον ΠΑΟΚ να αποδρά με τη νίκη στο φινάλε με 3-2 επί του Ατρόμητου. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν 2-0 σε διάστημα έξι λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, με γκολ των Άκπομ (17’), Μάτος (23’), αλλά ο Βέλλιος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μείωσε σε 1-2. Στο 50’ ο Βέλλιος και πάλι ισοφάρισε σε 2-2, με το ματς στο τέλος να παίρνει χαρακτήρα θρίλερ. Το γκολ του Βαρέλα στο 88’ δεν μέτρησε ως οφσάιντ, αλλά ο Κρέσπο λύτρωσε στο 90+2’ τον ΠΑΟΚ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του Ατρόμητος – ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα του αγώνα. Ο Ατρόμητος πέτυχε ένα γκολ με τον Γούτα, αλλά δεν μέτρησε σωστά για επιθετικό φάουλ, ενώ ήταν και οφσάιντ ο σκόρερ. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να απειλήσει. Μετά από κάποιες ευκαιρίες, στο 17’ ο Πέλκας έκανε ωραίους ελιγμούς και γύρισε στον Άκπομ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Ρισβάνη, και ο Άγγλος σκόραρε για το 0-1. Στο 23’ ο Μάτος με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Θεοδωράκη και πέτυχε το 0-2.

Το παιχνίδι όμως είχε πολύ δρόμο ακόμη. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει την κατοχή της μπάλας, με τον Ατρόμητο να είναι σχεδόν ακίνδυνος. Αυτό όμως άλλαξε στις καθυστερήσεις, με τον Μανούσο να κάνει τη σέντρα και ο Βέλλιος με κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Ο βοηθός είχε σηκώσει σημαία για οφσάιντ, αλλά ο Τζοβάρας μέσω του VAR αποφάσισε πως δεν υπάρχει καμία παράβαση και μέτρησε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά και άρχισε να απειλεί, εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά κενά του ΠΑΟΚ. Στο 50’ ο Ρόζα έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Βέλλιο, ο οποίος πέρασε τον Κρέσπο και νίκησε με πλασέ τον Πασχαλάκη, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, ενώ ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά λάθη του αντιπάλου.

Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά ανέβασε στροφές και πίεσε για το γκολ. Στο 88’ ο Βαρέλα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε, με τον Τζοβάρα να βλέπει πως ο σκόρερ είναι λίγο πιο μπροστά από τους αμυντικούς. Στο 90+2’ ο Κρέσπο όμως με κεφαλιά πετυχαίνει γκολ που μετράει για το 2-3. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη.

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Νάτσος, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον, Κάχιλα (76’ Μπαένα), Μανούσος (80’ Ενσικουλού), Βέλλιος, Φάρλεϊ Ρόζα

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (61’ Ελ Καντουρί), Μίσιτς, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (61’ Ζαμπά), Πέλκας (80’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.