Basketball Champions League: Μια ανάσα από τους “16” η ΑΕΚ (+videos)

Basketball Champions League: Μια ανάσα  από  τους “16” η ΑΕΚ (+videos)

Basketball Champions League: Ασταμάτητη η ΑΕΚ, «αγκαλιά» με την πρόκριση στους «16»…

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε για 25 λεπτά απέναντι στην Στσέτσιν, αλλά ήταν αποφασιστική στην τελευταία περίοδο, επικράτησε άνετα με 86-64 και κάνοντας το «4 στα 4» στον Δ’ όμιλο είναι αγκαλιά με την απευθείας πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League.
Ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στον μεγάλο στόχο της έκανε η ΑΕΚ Betsson, επικρατώντας με 86-64 της Κινγκ Στσέτσιν στο κλειστό των Λιοσίων.

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα δυσκολεύθηκε για περίπου 25 λεπτά, αλλά στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και αποφασιστικότητα, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη, που την διατήρησε αήττητη στην κορυφή του Δ’ μετά από 4 αγωνιστικές.

Θέλοντας, πλέον, ουσιαστικά μόνο μια νίκη ακόμα για να εξασφαλίσει την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στους «16» του BCL.

Κλειδί του αγώνα το επί μέρους 24-1 που «έτρεξε» η ΑΕΚ όταν η πολωνική ομάδα ισοφάρισε 47-47 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64

ΑΕΚ BETSSON (Πλάθα): Χατζηδάκης, Φλιώνης, Καράμπελας 4 (3 ασίστ), Κουζέλογλου 7 (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (0/5 τρίποντα), Χολ, Καμπενγκέλε 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΛεμορ 5 (1/7 τρίποντα), Κουζμίνσκας 14 (1), ΜακΡέι 12 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Ραντλ 10 (2), Τίλμαν 15 (5/11 δίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ).

ΣΤΣΕΤΣΙΝ (Μιλοσέφσκι): Μπορόφσκι 2, Λαμπίνοβιτς 4, Νοβακόφσκι 2, Σάμιεκ, Ζολνιέρεβιτς 7 (5 ασίστ), Κάθμπερτσον 6 (2/10 σουτ, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μάστσακ 2, Μάζουρτσακ 10 (1), Μέιερ 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουντέζε 7 (4 ριμπάουντ), Γούντσον 8 (0/5 τρίποντα), Ζμούντσκι 3 (8 ριμπάουντ).