Χάιντουκ – ΠΑΟΚ 0-0: Κράτησε το μηδέν και έχει το πάνω χέρι ο δικέφαλος στην υπόθεση πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ έφυγε από το Σπλιτ και την αναμέτρηση με τη Χάιντουκ με το 0-0 και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο ματς της Τούμπας την Πέμπτη (17/8) με τον Δικέφαλο να έχει αποκτήσει το πάνω χέρι.

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε στο Σπλιτ κόντρα στη Χάιντουκ έχοντας και την τύχη με το μέρος του με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης πήρε το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα την Πέμπτη (17/8).

Για να διατηρήσει το μηδέν στην εστία του ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε και την τύχη με το μέρος του καθώς οι Κροάτες είδαν τη μπάλα να σταματάει δύο φορές στο δοκάρι του Κοτάρκσκι, μια σε κάθε ημίχρονο.

Ο δικέφαλος τα πήγε εξαιρετικά αμυντικά αλλά επιθετικά έκανε λίγα πράγματα, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την Χάιντουκ και στην Τούμπα θα πρέπει να γίνει περισσότερο απειλητικός για να βρει το γκολ που θα του δώσει την πρόκριση.

Αλλαγές από τον Λουτσέσκου
Ο Λουτσέσκου παρέταξε έναν ΠΑΟΚ με αλλαγές σε σχέση με την εκτός έδρας νίκη επί της Μπεϊτάρ καθώς θέση στο αρχικό σχήμα πήραν οι Κουλιεράκης, Φελίπε Σοάρες, Τσιγγάρας και Κωνσταντέλιας.

Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Κοτάρσκι με τον Κετζιόρα να παίζει στα δεξιά και τον Μπάμπα αριστερά ενώ στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν οι Εκόνγκ, Κουλιεράκης. Ως δίδυμο στα χαφ έπαιξαν οι Τσιγγάρας και Φελίπε Σοάρες με τον Νάρεϊ να ξεκινάει αριστερά, τον Ζίβκοβιτς στα δεξιά και τον Κωνσταντέλια πίσω από τον Μπράντον Τόμας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά καλά στο παιχνίδι με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις φάσεις για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος, μόλις στο 5′ μετά από κόρνερ του Νάρεϊ και κεφαλιά του Κουλιεράκη με τον Λούτσιτς να μπλοκάρει σταθερά. Στο 11′ οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή όταν ο Λιβάγια από τα δεξιά έκανε τη διαγώνια σέντρα που πέρασε μπροστά απ’ όλη την άμυνα του ΠΑΟΚ, έφτασε στον Μλάκαρ που έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει στην εξωτερική πλευρά της εστίας.

Δοκάρι η Χάιντουκ στο 13′
Η ομάδα του Λουτσέσκου στάθηκε τυχερή στο 13′ όταν ο Σίγκουρ έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, έκανε το σουτ με το αριστερό με τη μπάλα να τραντάζει το δεξί κάθετο δοκάρι του ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 14′ όταν σε παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στον Τσιγγάρα που έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν η μία την άλλη και είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου δεν έγινε κάποια άλλη αξιόλογη φάση και από τις δύο ομάδες.

Νέο δοκάρι με τον Λιβάγια οι Κροάτες
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες με την Χάϊντουκ να έχει δοκάρι στο 46′ όταν ο Λιβάγια απείλησε με σέντρα σουτ αλλά η μπάλα βρήκε εκ νέου το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Στο 52′ ο Εκόνγκ γύρισε λανθασμένα τη μπάλα προς τα πίσω, με τον Μλάκαρ να πιάνει την κεφαλιά και τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Η πρώτη απειλεί του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 54′ με το σουτ του Μπράντον Τόμας εκτός περιοχής το οποίο έφυγε έξω. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Μπράντον είχε μια ωραία ενέργεια και μία σέντρα σουτ με τον Λούτσιτς να μπλοκάρει σταθερά χωρίς πρόβλημα.

Στο επόμενο λεπτό ο Λιβάγια βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κοτάρσκι.

Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν τις αλλαγές σε πρόσωπα στις ομάδες τους με τον ρυθμό να πέφτει και δεν υπήρξαν φάσεις έως το τέλος της αναμέτρησης αξιόλογες για αναφορά.

Από τον ΠΑΟΚ αυτό που ξεωχρίζει βέβαια είναι το ντεμπούτο του Οζντόεφ δέκα λεπτά πριν το τέλος του ματς και ενώ ο μέσος του Δικεφάλου δεν είναι εδώ ούτε πέντε μέρες.

ΧΑΪΝΤΟΥΚ: Λούτσιτς, Μουφί (90+5′ Μικάνοβιτς), Σάρλια, Φέρο (79′ Ντιαλό), Μέλνιακ, Σίγκουρ, Κροβίνοβιτς, Σαχιτί (67′ Ντόλτσεκ), Οτζίτζα Οφόε (79′ Καλίκ), Μλάκαρ, Λιβάγια

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Φελίπε Σοάρες (72′ Σβαμπ), Τσιγγάρας (79′ Οζντόεφ), Νάρεϊ (61′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (79′ Μουργκ), Ζίβκοβιτς, Μπράντον Τόμας (61′ Σαμάτα).