Champions League: Εκπληκτική Ίντερ, “αγκαλιά” με τον τελικό! (+Videos)

Champions League: Το ντέρμπι του Μιλάνου βάφτηκε μπλε και μαύρο με την εξαιρετική Ίντερ να επικρατεί 2-0 ως τυπικά φιλοξενούμενη και να είναι με το… ένα πόδι στον τελικό!

Εκπληκτική Ίντερ στον πρώτο ημιτελικό με την Μίλαν γηπεδούχο στο «Σαν Σίρο». Οι «νερατζούρι» έκαναν εκπληκτικό ματς και ειδικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όπου ουσιαστικά «καθάρισαν» τη μισή πρόκριση. Δύο γκολ, δοκάρι, ευκαιρίες, κόντρα στην Μίλαν που είχε να αντιπαρατάξει κάποιες καλές στιγμές κι ένα δοκάρι του Τονάλι. Τζέκο και Μικιταριάν οι σκόρερ και η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έχει «αγκαλιάσει» την πρόκριση.

Οι «νερατζούρι» μπήκαν στο ματς… με μάτι που γυαλίζει. Μόλις στο 8’ ο Τζέκο με εκπληκτικό πλασέ άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Κι ενώ η Μίλαν δεν είχε συνέλθει απ’ το γκολ εις βάρος της, η Ίντερ «χτύπησε» ξανά. Στο 11’ μετά από εξαιρετική συνεργασία των φιλοξενούμενων και «εκτέλεση» του Μικιταριάν, ήρθε το 0-2.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι και στο 16’ ο Τσαλχάνογλου έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 31’ κέρδισαν πέναλτι, όμως μετά από έλεγχο της φάσης διαπιστώθηκε πως δεν υπάρχει παράβαση πάνω στον Λαουτάρο και πάρθηκε πίσω η απόφαση.

Ο Τζέκο νικήθηκε απ’ τον Μενιά στο 53’ σε τετ α τετ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 0-3. Δέκα λεπτά μετά, ο Τονάλι είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Μίλαν, αλλά το σουτ που δοκίμασε σταμάτησε στο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος του σπουδαίου αγώνα, δεν άλλαξε κάτι. Η Ίντερ πήρε «καθαρή» νίκη με 2-0 ως φιλοξενούμενη κόντρα στη Μίλαν και πλέον έχει την κατάσταση στα χέρια της.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια (82′ Καλουλού), Κιάερ (59′ Τιάο), Τομόρι, Ερναντέζ, Τονάλι, Κρούνιτς, Σαλεμάκερς (60′ Ορίγκι), Μπενασέρ (18′ Μεσίας), Ντίαθ (82′ Πομπέγκα), Ζιρού

ΙΝΤΕΡ: Ονανά, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (78′ Γκαλιαρντίνι), Μικιταριαν (63′ Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (71′ Ντε Φράι), Μαρτίνες (78′ Κορέα), Τζέκο (70′ Λουκάκου).