Champions League: Η Μπάγερν υπέταξε τη Γιουνάιτεντ με Κέιν! – Αποτελέσματα, βαθμολογίες και highlights (+vids)

Champions League: Ο Χάρι Κέιν σημείωσε το πρώτο ευρωπαϊκό τέρμα του ως παίκτης της Μπάγερν Μονάχου, η οποία νίκησε 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο ντέρμπι της βραδιάς – Εντυπωσιακή η Άρσεναλ «πάτησε» 4-0 την PSV Αϊντχόφεν

Ο Άγγλος επιθετικός συνδύασε με γκολ το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του με τον Βαυαρούς, «πληγώνοντας» την ομάδα της πατρίδας του.

Ο Κέιν ήταν αυτός που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1, μόλις τρία λεπτά μετά το πρώτο τέρμα της Γιουνάιτεντ. Ήταν ουσιαστικά η πρώτη από τις δύο «απαντήσεις» που έδωσαν οι γηπεδούχοι στους αντιπάλους τους. Η δεύτερη ήταν μετά το 3-2, όταν σκόραραν και πάλι λίγα λεπτά αργότερα, ενώ όταν ο Κασεμίρο μείωσε ξανά, δεν υπήρχε άλλος χρόνος για τους «κόκκινους διαβόλους».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στο γήπεδο, αλλά το τραγικό λάθος του Ονάνα στο πρώτο γκολ άλλαξε τα πάντα. Η Μπάγερν βρήκε αμέσως και δεύτερο τέρμα, φέρνοντας το ματς εκεί που ήθελε.

Η μείωση του σκορ από τον Χόιλουντ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου άφησε υποσχέσεις, αλλά Κέιν και Τελ είχαν τις «απαντήσεις» και παρά τα δύο γκολ του Κασεμίρο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με… άδεια χέρια από την Allianz Arena. Στο άλλο ματς του ομίλου η Γαλατασαράι βρήκε δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά και γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από την Κοπεγχάγη.

Στο Λονδίνο, η Άρσεναλ μετέτρεψε από νωρίς τον αγώνα με την PSV Αϊντχόφεν σε παράσταση για έναν ρόλο. Οι «κανονιέρηδες» πέτυχαν τρία γκολ στα πρώτα 38 λεπτά, για να επικρατήσουν 4-0, σε μια εντυπωσιακή βραδιά για εκείνους και πήραν με το «καλημέρα» το προβάδισμα για την πρώτη θέση. Αυτό έγινε και γιατί Σεβίλλη και Λανς ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Η Ίντερ ήταν κακή και βρέθηκε να χάνει από νωρίς στη Χώρα των Βάσκων, αλλά τελικά πήρε βαθμό (1-1) από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο φινάλε. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Σάλτσμπουργκ, η οποία επικράτησε 2-0 της Μπενφίκα, η οποία έπαιζε με 10 παίκτες από το 13ο λεπτό!

Η Νάπολι απέδρασε με τη νίκη από την Πορτογαλία, καθώς λύγισε 2-1 την Μπράγκα, με αυτογκόλ του Νιακατέ στο 88ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει με τον Μπρούμα. Οι Πρωταθλητές Ιταλίας είναι στην κορυφή, μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Συνοπτικά, η πρεμιέρα:

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου

1ος όμιλος: Μπάγερν Μοχάνου – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 (28′ Σανέ, 32′ Γκνάμπρι, 53′ πεν. Κέιν, 90+2′ Τιλ / 49′ Χόιλουντ, 88′, 90+5′ Κασεμίρο)

1ος όμιλος: Γαλατάσαραϊ – Κοπεγχάγη 2-2 (86′ Μπόι, 88′ Τετέ / 35′ Ελιουνούσι, 58′ Γκονσάλβες)

2ος όμιλος: Άρσεναλ – PSV Αϊντχόφεν 4-0 (8′ Σάκα, 20′ Τροσάρντ, 38′ Ζεσούς, 70′ Έντεγκαρντ)

2ος όμιλος Σεβίλλη – Λανς 1-1 (9′ Οκάμπος / 24′ Φουλζινί)

3ος όμιλος: Μπράγκα – Νάπολι 1-2 (84′ Μπρούμα / 45+1′ Ντι Λορέντσο, 88′ αυτ. Νιακατέ)

3ος όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης – Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90+4′ Μπέλιγχαμ)

4ος όμιλος: Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ίντερ 1-1 (4′ Μέντες / 87′ Μαρτίνες)

4ος όμιλος: Μπενφίκα – Σάλτσμπουργκ 0-2 (15′ πεν. Σίμιτς, 51′ Γκλουχ)

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου

5ος όμιλος: Λάτσιο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (90+5′ Προβεντέλ, 29′ Μπάριος)

5ος όμιλος: Φέγενορντ – Σέλτικ 2-0 (45+2′ Στενγκς, 76′ Τζαχανμπάκς)

6ος όμιλος: Μίλαν – Νιουκάστλ 0-0

6ος όμιλος: Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0 (49′ πέν. Εμπαπέ, 58′ Χακίμι)

7ος όμιλος: Γιουνγκ Μπόις – Λειψία 1-3 (33′ Ελία – 3′ Σίμακαν, 73′ Σλάγκερ, 92′ Σέσκο)

7ος όμιλος: Μάντσεστερ Σίτι – Ερυθρός Αστέρας 3-1 (47′, 60′ Άλβαρες, 73′ Ρόντρι – 45′ Μπουκαρί)

8ος όμιλος: Μπαρτσελόνα – Αντβέρπ 5-0 (11′, 66′ Ζοάο Φέλιξ, 19′ Λεβαντόφσκι, 22′ αυτ. Μπατάιγ, 54′ Γκάβι)

8ος όμιλος: Σαχτάρ Ντόνετσκ – Πόρτο 1-3 (13′ Κέσλι – 8′, 15′ Γκαλένο, 29′ Ταρεμί)