Διεθνή

Champions League: Ο Panathinaikos επέστρεψε – Νίκη πρόκρισης με 3-1 και γκολάρες κόντρα στην Ντνίπρο (+vids)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 της Ντνίπρο στη Σλοβακία κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League και την εξασφάλιση της παρουσίας του σε ευρωπαϊκούς ομίλους.

Νίκη πρόκρισης πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο παιχνίδι της νέας σεζόν και είναι αγκαλιά με τη συμμετοχή του σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης!

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε σπουδαία εμφάνιση στη Σλοβακία, επικράτησε 3-1 της Ντνίπρο με γκολ των Σπόραρ, Τζούρισιτς και Ιωαννίδη και είναι ένα 90λεπτό μακριά (1/8, 20:30) από το σφραγίσει το εισιτήριο στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League (όπου τον περιμένει η Μαρσέιγ).

Παράλληλα, σε περίπτωση πρόκρισης ο Παναθηναϊκός στο χειρότερο σενάριο (αποκλεισμού από τα προκριματικά του Champions League στη συνέχεια) θα έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στους ομίλους του Europa League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, ωστόσο, ήταν ο Χουάνκαρ με δύο ασίστ και ένα κερδισμένο πέναλτι για το τρίτο γκολ. Στα αρνητικά ο σοβαρός τραυματισμός του Σένκεφελντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο 10’ ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με έναν υπέροχο συνδυασμό. Ο Μπερνάρ άλλαξε εξαιρετικά τη μπάλα για τον Χουάνκαρ, ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλό του με «ποδιά» και γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή προς τον Σπόραρ που έκανε από κοντά το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 20’ σε μία δυνατή διεκδίκηση με τον Χουτσούλιακ, ο Μπαρτ Σένκεφελντ υπέστη θλάση στον δεξιό δικέφαλο και τέσσερα λεπτά μετά αντικαταστάθηκε από τον Γεντβάι.

Η Ντνίπρο μπήκε πιο «δυνατά» στο δεύτερο 45λεπτο και μέσα σε ένα δίλεπτο έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, πρώτα στο 49’ με το γυριστό του Σαράπι που πέρασε λίγο άουτ και στη συνέχεια με το τελείωμα του Χουτσούλιακ στο 52’ που έφυγε ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 74′ ήρθε το δεύτερο «πράσινο» γκολ. Ο Βέρμπιτς έβγαλε τον Χουάνκαρ μόνο του στην αριστερή πλευρά, ο Ισπανός μπακ πλαγιοκόπησε και γύρισε την κατάλληλη στιγμή προς τον Τζούριτσιτς ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό δεξί σουτ που κατέληξε στην αριστερή γωνία του Κιναρέικιν για το 2-0 του Παναθηναϊκού.

Στο 82’ ο Βέρμπιτς πέρασε εξαιρετική πάσα στον Χουάνκαρ, ο οποίος «πάτησε» στην περιοχή κι ανατράπηκε από τον Ντόβμπικ, με τον διαιτητή Ντανιέλε Κίφι να δείχνει την παράβαση. Ο Φώτης Ιωαννίδης που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς, ανέλαβε την εκτέλεση και στην 100ή συμμετοχή του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, έκανε το 3-0 για τους «πράσινους» και «τελείωσε» ουσιαστικά την πρόκριση για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Στο 90ό λεπτό, στη μοναδική φάση που αδράνησε η άμυνα του Παναθηναϊκού έπειτα από στατική φάση, ο Καπλιένκο από κοντά μείωσε στο τελικό 3-1.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ολεκσάντρ Κούτσερ): Κιναρέικιν, Μιροσνιτσένκο, Σβάτοκ (61’ Κοχούτ), Σαράπι, Κράβετς (74’ Καπλιένκο), Μπαμπένκο (84’ Τάντσιουκ), Μπλάνκο (83’ Χόριν), Χουτσούλιακ, Ρουμπσίνσκι, Τρετιακόφ (61’ Άνταμιουκ), Ντόβμπικ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (24’ Γεντβάι), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν Πέρεθ, Βιλένα (70’ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Τζούριτσιτς (78’ Μαντσίνι), Μπερνάρντ (70’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (78’ Ιωαννίδης).