Champions League: Θρίαμβος της ΑΕΚ στην Ιταλία! Επέστρεψε από το -19 κόντρα στη Σάσαρι (+videos)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19 πόντους, η ΑΕΚ με επική ανατροπή και μεγάλα σουτ του Τσέισον Ραντλ έφτασε σε σπουδαία νίκη (83-79) για το Basketabll Champions League.

Με τεράστια ανατροπή από το -19 (51-32 στο 22΄), η ΑΕΚ επικράτησε με 83-79 της Ντιναμό Σάσαρι, για την 2η αγωνιστική του BCL και βρέθηκε στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Με τους Τζόρνταν ΜαΚρέι (22π.), Τζάστιν Τίλμαν (20π.) και Τσέισον Ραντλ (18π.) να σκοράρουν με κάθε τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο και με «βόμβες» από την περιφέρεια στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έφυγε θριαμβεύτρια από το «Palaserradimigni», υποχρεώνοντας τους Ιταλούς σε διαδοχικά λάθη στο τελευταίο λεπτό και «κλειδώνοντας» το «διπλό» από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.
Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Ντιόπ 19, Τρέιερ 2, Ταϊρί 14 (2), Γουίτεϊκερ 8 (2), Καπαλέτι 4, Τζεντίλε 2, Γκομπόλντ 10, Κρούσλιν 3 (1), ΜακΚίνι 6, Πισάνο, Ρασπίνο

ΑΕΚ (Πλάθα): ΜάκΛεμορ 5 (1), 2 ασίστ, ΜακΡέι 22, Νετζήπογλου, Ραντλ 18 (5), Τίλμαν 20, Χατζηδάκης 1, Φλιώνης 6 (1), Χολ, Καράμπελας, Κώττας, Κουζέλογλου, Κουζμίνσκας 10.