Champions League: Τι έγινε την Τετάρτη – Αποτέλεσμα, γκολ, highlights (+videos)

Champions League: Αγχωτική πρόκριση για Παρί, εύκολα η Πόρτο – Στο Europa η Μίλαν! (videos)

Champions League: Η Παρί Σεν Ζερμέν και η Πόρτο έγιναν οι τελευταίες ομάδες που «έκλεισαν» θέση στους «16» της διοργάνωσης, τη στιγμή που η Μίλαν θα συνεχίσει στο Europa League, πετώντας εκτός Ευρώπης την Νιουκάστλ.

Γνωστές έγιναν οι 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Έπειτα από το… θαύμα της Κοπεγχάγης, το βράδυ της Τρίτης (12/12) οι Παρί Σεν Ζερμέν και Πόρτο ολοκλήρωσαν το… παζλ της επόμενης φάσης στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Οι Γάλλοι «έφυγαν» με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Βεστφαλία κόντρα στην Ντόρτμουντ και την ακολούθησαν στους «16», αφού στο άλλο ματς του ομίλου, η Μίλαν έκανε την ανατροπή κόντρα στην Νιουκάστλ στην Αγγλία (2-1) και την πέταξε εκτός Ευρώπης. Άνετη πρόκριση για την Πόρτο, η οποία στο ντέρμπι με την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο «Ντραγκάο» επικράτησε 5-3 και πήρε τη δεύτερη θέση πίσω από την Μπαρτσελόνα, η οποία υπέστη ήττα σοκ από την Αντβέρπ (3-2) στο Βέλγιο.

Φινάλε θρίλερ στον «όμιλο του θανάτου»

Από τη στιγμή που ολοκληρώθηκε η κλήρωση της φάσης των ομίλων, το 6ο γκρουπ χαρακτηρίστηκε ως ο «όμιλος του θανάτου», με τη συμμετοχή των Παρί Σεν ΖερμένΝτόρτμουντΜίλαν και Νιουκάστλ. Μάλιστα, αυτό βρήκε απόλυτη… ισχύ, αφού ακόμα και μέχρι την τελευταία αγωνιστική, όλα ήταν ανοικτά, κυρίως για Άγγλους, Γάλλους και Ιταλούς.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στους «16» από την προηγούμενη αγωνιστική αλλά δεν είχε «σφραγίσει» την πρωτιά. Το έκανε το βράδυ της Τετάρτης (13/12) μετά την ισοπαλία 1-1 με την Παρί Σεν Ζερμέν. Μάλιστα, αυτό το αποτέλεσμα… βόλεψε και τους Γάλλους, οι οποίοι πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, ως δεύτεροι.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς είχε καταιγιστικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να χάνουν σωρεία ευκαιριών, με κυριότερες το δοκάρι του Μπαρκολά και το τετ-α-τετ του Κόλο Μουανί για τους Παριζιάνους.

Τελικά, η Μπορούσια ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 51’ με το πλασέ του Αντεγέμι. Ήταν το σημείο που η Παρί Σεν Ζερμέν αντίκρισε το φάσμα του αποκλεισμού από το Champions League πιο κοντά από ποτέ, αφού την ίδια στιγμή, η Νιουκάστλ είχε προβάδισμα 1-0 επί της Μίλαν και έπαιρνε αυτή το «εισιτήριο».

Όμως, οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) χάρις στο τέρμα του Ζαΐρ-Έμερι πέντε λεπτά αργότερα. Μάλιστα, ελάχιστα λεπτά πιο μετά, η Μίλαν έκανε την ολική ανατροπή απέναντι στις «καρακάξες» στην Αγγλία και τις «πέταξε» εκτός συνέχειας, επιτρέποντας στην ομάδα του Λουίς Ενρίκε να συνεχίσει στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Ευρωπαϊκή συνέχεια θα έχουν και οι «ροσονέρι» του Στέφανο Πιόλι. Η Μίλαν έφτασε κοντά στον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από το τέρμα του Ζοέλιντον στο 33ο λεπτό, ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Ο Πούλισικ έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 59’ και ο Τσουκουέζε στο 84’ έδωσε το «εισιτήριο» για τα play offs του Europa League στην ομάδα της Ιταλίας.

Ματσάρα και πρόκριση για Πόρτο

Το τελευταίο «εισιτήριο» για τη φάση των «16» πήρε η Πόρτο. Οι Ίβηρες υποδέχθηκαν την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο «Ντραγκάο» με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στους 9 βαθμούς, πριν τη σέντρα. Ωστόσο, οι «Δράκοι» πετούσαν… φωτιές και πήραν τη νίκη και την πρόκριση επικρατώντας 5-3.

Ο Γκαλένο έδωσε νωρίς προβάδισμα στους γηπεδούχους, σκοράροντας μόλις στο 9ο λεπτό, όμως, στο 29’ ο Σίκαν ισοφάρισε για τους Ουκρανούς, σε μία φάση που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από τους Πορτογάλους, αφού στην αρχή, ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι του για οφσάιντ. Όμως, λίγο πριν το ημίχρονο, ο Γκαλένο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (43’) έβαλε και πάλι σε θέση.. οδηγού την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο.

Στο 62’ ο Ταρέμι έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην Πόρτο (3-1), αλλά το αυτογκόλ του Εουστάκιο στο 72’ έβαλε και πάλι στο… παιχνίδι τους Ουκρανούς. Όμως, τρία λεπτά αργότερα, ο Πέπε διαμόρφωσε το 4-2 και ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο στο 82’ «έγραψε» το 5-2. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Εκουινάλντο για τους φιλοξενούμενους στο 88’.

Στο άλλο ματς του ομίλου «γράφτηκε» η μεγαλύτερη έκπληξη της βραδιάς. Η Αντβέρπ, που είχε ήδη αποκλειστεί επιβλήθηκε 3-2 της Μπαρτσελόνα στην Αμβέρσα, επιβεβαιώνοντας πως οι Καταλανοί συνεχίζουν να βρίσκονται σε αγωνιστική κρίση.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Βερμίρεν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 35’ ο Φεράν Τόρες έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Οι Βέλγοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 56’ με τον Γιάνσεν, αλλά ο Γκουγιού ισοφάρισε στο 91’ για την ομάδα της Βαρκελώνης. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ιλενικένα ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για το «συγκρότημα» του Μαρκ Φαν Μπόμελ.

Ανώτεροι Σίτι και Λειψία

Απόλυτη ήταν η παρουσία της Πρωταθλήτριας Ευρώπης στον 7ο όμιλο. Το «συγκρότημα» του Πεπ Γκουαρντιόλα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στην πρώτη φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, μια και πέρασε 3-2 από το Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, που ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του παρουσία τερματίζοντας στην τελευταία θέση με μόλις 1 βαθμό συγκομιδή.

Ο Χάμιλτον πραγματοποίησε εξαιρετικό ντεμπούτο στο Champions League, καθώς στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Οι «Πολίτες» διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 62’ με την ατομική ενέργεια του Μπομπ, όμως, στο 76’ ο Ινμπόμ Χουάνγκ μείωσε. Στο 85’ ο Φίλιπς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Κάταϊ διαμόρφωσε το τελικό 3-2, έπειτα από ασίστ του Ινμπόμ Χουάνγκ.

Υπόθεση λίγων λεπτών στην Γερμανία

Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου, η Λειψία τελείωσε τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση με νίκη, αφού επιβλήθηκε 2-1 της Γιουνγκ Μπόις, η οποία θα συνεχίσει την πορεία της στα play offs του Europa League. Η αναμέτρηση ήταν υπόθεση… επτά λεπτών και συγκεκριμένα στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, αφού τότε σημειώθηκαν και τα τρία τέρματα.

Η… αρχή έγινε στο 51’ από τον Σέσκο, ο οποίος σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά στο 53’ ο Κόλεϊ με πλασέ στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσια. Ωστόσο, στο 56’ ο Φόρσμπεργκ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Λειψία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Πρωτιά η Ατλέτικο, αντίο με νίκη για Σέλτικ

Στον πέμπτο όμιλο τα πάντα είχαν κριθεί. Αυτό που απέμενε ήταν η ομάδα που θα έπαιρνε την κορυφή του ομίλου. Η Ατλέτικο υποδέχθηκε τη Λάτσιο στο ντέρμπι για την πρώτη θέση, αλλά οι «ροχιμπλάνκος» δεν επέτρεψαν στους Ρωμαίους να έχουν… βλέψεις. Μόλις στο 6’ ο Γκριεζμάν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 51’ ο Λίνο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στη Γλασκώβη, η Σέλτικ ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της παρουσία με νίκη 2-1 επί της Φέγενορντ. Ο Λουίς Πάλμα με εύστοχο πέναλτι στο 33’ άνοιξε το σκορ, αλλά ο Μιντέ ισοφάρισε για τους Ολλανδούς στο 82’. Όμως, οι Σκωτσέζοι πήραν το «τρίποντο» με κεφαλιά του Λάγκερμπιελκε στις καθυστερήσεις.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Τρίτη 12 Δεκεμβρίου

Όμιλος Αγώνας Αποτέλεσμα Κανάλι
2ος PSV Αϊντχόφεν – Άρσεναλ 1-1 COSMOTE SPORT 2HD
2ος Λανς – Σεβίλλη 2-1 COSMOTE SPORT 3HD
1ος Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπάγερν Μονάχου 0-1 COSMOTE SPORT 2HD & COSMOTE SPORT 4K
1ος Κοπεγχάγη – Γαλατάσαραϊ 1-0 COSMOTE SPORT 3HD