Conference League: Νίκη για Ρόμα στην Τουρκία, έχασε από την Πάσος η Τότεναμ

Το πανόραμα των πρώτων αγώνων των play offs του Conference League.
Πολλά γκολ και εκπλήξεις σημειώθηκαν στα πρώτα παιχνίδια των play offs του Conference League.

Προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa Conference League απέκτησε η Ρόμα! Στο ντεμπούτο του Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο, οι «τζαλορόσι» επικράτησαν 2-1 της Τράμπζονσπορ στην Τουρκία, με την ομάδα του Τάσου Μπακασέτα να αναζητά μια υπέρβαση στη Ρώμη.

Μόλις δέκα λεπτά μετά τη σέντρα του β΄ μέρους (55΄), ο Λορέντζο Πελεγκρίνι άνοιξε το σκορ για τους Ρωμαίους. Ο Αντρέας Κορνέλιους έκανε το 1-1 με κεφαλιά στο 64ο λεπτό. Ο Ουζμπέκος Έλντορ Σομουρόντοφ, διαμόρφωσε το 2-1 για τους Ιταλούςμ στο 81ο λεπτό. Στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, οι Τούρκοι δεν θα μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν την πιο πρόσφατη μεταγραφή τους, τον Μανώλη Σιώπη.

Η Τότεναμ γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 από την Πάσος Φερέιρα με γκολ του Λούκας Σίλβα στο 45ο λεπτό.

Με πέντε γκολ φιλοδώρησε την Έλφσμποργκ η Φέγενορντ (5-0) στην Ολλανδία. Ο Σινιστέρα «χτύπησε» τρεις φορές (25΄ & 37΄ & 48΄), ενώ τα άλλα δύο γκολ της Φέγενορντ πέτυχαν οι Τζαχανμπάκς (30΄) και Λίνσεν (58΄).

«Ανοιχτούς λογαριασμούς» άφησαν οι Άντερλεχτ και οι Φίτεσε μετά το 3-3 στο Βέλγιο. Ο Ραμάν πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της Άντερλεχτ (10΄ & 34΄), ενώ ο Φερσχάρεν στο 90΄ γλίτωσε από τα χειρότερα την ομάδα του. Για τη Φίτεσε τα γκολ πέτυχαν οι Ντασά (31΄), Μπάντεν (46΄) και Τανάνε (72΄).

Η Βασιλεία είχε εύκολο βράδυ στην Ελβετία, όπου επικράτησε με 3-1 της σουηδικής Χάμαρμπι. Ο Καμπράλ πέτυχε και τα τρία γκολ των γηπεδούχων (30΄ & 87΄ & 90΄ πεν.), ενώ στο 71΄ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Καλίλι για τους φιλοξενούμενους.

Η Ανόρθωση απέσπασε «λευκή» ισοπαλία 0-0 στο Ισραήλ κόντρα στη Χαποέλ Μπερ Σεβά και θα διεκδικήσει στην πρόκριση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την επόμενη εβδομάδα. Οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές ευκαιρίες για να βρουν το γκολ της νίκης, με τον Γκιόργκι Λόρια να εξουδετερώνει αυτές των γηπεδούχων.