Eurolegue: Το ντέρμπι η Μπάρτσα – Η βαθμολογία μετά την άνετη νίκη του Παναθηναϊκού AKTOR

Την 4η συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός AKTOR, καθώς διέλυσε 90-73 τη Βαλένθια. Η Μπαρτσελόνα πήρε το ντέρμπι (92-90) με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ασταμάτητη η Ρεάλ.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση για περίπου 30 λεπτά, ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε την 4η συνεχόμενη νίκη του επικρατώντας 90-73 της Βαλένθια, που είχε την καλύτερη άμυνα, μέχρι να έρθει στο ΟΑΚΑ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» ήταν οι Κώστας Σλούκας και Ματίας Λεσόρ.

Στη Μαδρίτη, η Ρεάλ πιστοποίησε την εξαιρετική της κατάσταση, καθώς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουρανό Άλμπα Βερολίνου, νικώντας 99-75. Ο Μάριο Χεζόνια ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τη «Βασίλισσα» σημειώνοντας 26 πόντους με 5/6 τρίποντα. Οι Ισπανοί συνέχισαν το αήττητο σερί τους, με τους Γερμανούς να έχουν πλέον 1-9.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 44-33, 67-51, 99-75.

Στη Γαλλία, η Βιλερμπάν εγκαινίασε το νέο της… σπίτι, τη «Ldlc Arena», ωστόσο, η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε τη νίκη 101-100 στο πιο συναρπαστικό ματς της βραδιάς που κρίθηκε έπειτα από δύο παρατάσεις.

Η Βιλερμπάν φάνηκε να έχει φέρει το παιχνίδι στα… μέτρα της μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (60-51), όμως η αντεπίθεση των Βαυαρών και τα «μεγάλα» καλάθια του Λεάντρο Μπολμάρο (16π.) έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε το ματς στην παράταση. Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λοβέρν έκανε το 88-85 στα 11’’ πριν το φινάλε, όμως ο Βάιλερ-Μπαμπ με ένα… τρελό τρίποντο στα 6’’ έστειλε ξανά τις ομάδες στην ισοπαλία και στη δεύτερη παράταση. Εκεί οι Βαυαροί ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και κατάφεραν να κάνουν δικό τους το «ροζ» φύλλο αγώνα…

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-37, 60-51, 74-74, 88-88 (πρώτη παράταση), 100-101 (δεύτερη παράταση)

Τέλος, η Βίρτους Μπολόνια επέστρεψε στις νίκες, μια και επιβλήθηκε 87-79 της Φενέρμπαχτσε, με τον Δημήτρη Ιτούδη να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές για τις αποφάσεις τους.

Με τους Τόκο Σενγκέλια (15π., 8ρ.) και Ντάνιελ Χάκετ (14π.) οδηγούς και καταπληκτική άμυνα στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε μόλις 14 πόντους, η ιταλική ομάδα απλοποίησε τα πράγματα απέναντι στη «Φενέρ» των πολλών προβλημάτων.

Οι Τούρκοι τα περίμεναν όλα απ’ τον Τζόναθαν Μότλεϊ (25π., 8ρ.), όμως δεν υπήρχε δεύτερος «πόλος» στην επίθεση για να βάλει… δύσκολα στην άμυνα της ομάδας του Λούκα Μπάνκι, γνωρίζοντας άλλη μία ήττα. Στους 8 πόντους με 4 ασίστ έμεινε ο Νικ Καλάθης, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ολοκλήρωσε το ματς με μόλις 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 46-44, 70-58, 87-59