Διεθνή

EUROPA LEAGUE: Εντυπωσιακή Φενέρμπαχτσε, αποκλεισμός στα πέναλτι για Ομόνοια

Η Φενέρμπαχτσε πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Europa League με σπουδαία νίκη επί της Ελσίνκι με 5-2, ενώ ακολούθησαν επίσης και η Ραπίντ, με τον Φούντα να σκοράρει ξανά. Τον αποκλεισμό γνώρισε η Άλκμααρ αν και επικράτησε με 2-1 της Σέλτικ, αλλά και η Ομόνοια που αποκλείστηκε από την Άντβερπ στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2.

Ολοκληρώθηκαν τα playoffs του Europa League και σχηματίστηκαν ήδη οι 32 μονομάχοι, των ομίλων, ανάμεσα στους οποίους θα βρίσκεται και ο Ολυμπιακός, ο οποίος ήρθε ισόπαλος σε 2-2 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και θα τοποθετηθεί στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας, κάτι που γνώριζε από χθες (25/08).

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 5-2 (6-2 τελικό σκορ) της Ελσίνκι και πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Ο Ένερ Βαλένσια ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ο οποίος μέσα σε τρία λεπτά σκόραρε δύο γκολ, ενώ στο 52′ βρήκε ξανά δίχτυα, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Ο Φατίχ Σανλιτούρκ ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Φενέρ στο 90+2′, ενώ το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Πέλτολα με αυτογκόλ στο 90+4′. Οι Ρουπ Ρίσκι και Ρίκου Ρίσκι σημείωσαν τα γκολ για την Ελσίνκι.

Η Ζόρια αποκλείστηκε αφού γνώρισε τη δεύτερη ήττα με 3-2 από τη Ραπίντ (3-0 το πρώτο ματς), με τον Ταξιάρχη Φούντα να πετυχαίνει το τρίτο γκολ των Αυστριακών και να διαμορφώνει το προσωρινό 3-1. Η Ραπίντ άνοιξε το σκορ με τον Γκρουλ στο 10ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Γκρεϊμλ, έκανε το 2-0. Οι Ουκρανοί μείωσαν με τον Γκλάντκι στο 40ο λεπτό, ενώ ο Ζαχέντι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 87ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ αστόχησε σε νέο πέναλτι, δύο λεπτά μετά.

Από την άλλη, η Άλκμααρ αν και επικράτησε με 2-1 της Σέλτικ, η ήττα με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι στη Σκωτία της στοίχισε την παραμονή της στη διοργάνωση. Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Φουρουχάσι να στερεί από την ομάδα των Παυλίδη και Χατζηδιάκου τη δυνατότητα να διεκδικήσει, έστω μέσω τη παράτασης, τη συμμετοχή της στους ομίλους.

Η Ομόνοια αν και είχε προβάδισμα πρόκρισης (4-2), η Άντβερπ της έβαλε δύσκολα, στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου έμεινε το 2-0, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι και τους πρωταθλητές Κύπρου να αποκλείονται με 3-2.

Ισόπαλο 0-0 έληξε από την άλλη, το ματς ανάμεσα στην Αλασκέρτ και τη Ρέιτζερς, με το γκολ του Μορέλος στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι να χαρίζει στην ομάδα από τη Σκωτία το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι 32 ομάδες που συνεχίζουν στο Europa League: Λιόν (Γαλλία), Νάπολι (Ιταλία), Λεβερκούζεν (Γερμανία), Λάτσιο (Ιταλία), Ντίναμο (Κροατία), Ολυμπιακός (Ελλάδα), Μονακό (Γαλλία), Μπράγκα (Πορτογαλία), Σέλτικ (Σκωτία), Άιντραχτ (Γερμανία), Ερυθρός Αστέρας (Σερβία), Λέστερ (Αγγλία), Ρέιντζερς (Σκωτία), Λοκομοτίβ (Ρωσία), Γκενκ (Βέλγιο), Αϊντχόφεν (Ολλανδία), Μαρσέιγ (Γαλλία), Λουντογκόρετς (Βουλγαρία), Γουέστ Χαμ (Αγγλία), Ρεάλ Σοθιεδάδ (Ισπανία), Μπέτις (Ισπανία), Φενέρμπαχτσε (Τουρκία), Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία), Σπάρτακ Πράγας (Τσεχία),Γαλατάσαραϊ (Τουρκία),, Ραπίντ (Αυστρία), Λέγκια (Πολωνία), Μίντιλαντ (Δανία), Φερεντσβάρος (Ουγγαρία), Αντβέρπ (Βέλγιο), Στουρμ (Αυστρία), Μπρόντμπι (Δανία).