Europa League: Πέρασε η Μάντσεστερ, νίκη η Ρόμα, 3η η Λάρνακα, “σφαγή” στον 8ο όμιλο (+videos)

Europa League: Πέρασε η Μάντσεστερ, νίκη  η Ρόμα, 3η η Λάρνακα, “σφαγή” στον 8ο όμιλο  (+videos)

Europa League: Το αποτέλεσμα που δεν ήθελε ο Ολυμπιακός ήρθε στο «Μποζουάρ» με τη Ναντ να νικά στις καθυστερήσεις την Καραμπάχ με 2-1 – Ανοιχτή η 2η θέση – Όλα τα αποτελέσματα.

Απ’ τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ατύχησε και ισοφαρίστηκε στο τέλος, δεν έπρεπε με τίποτα να υπάρξει νίκη της Ναντ στο «Μποζουάρ» κόντρα στην Καραμπάχ. Κάτι τέτοιο δυστυχώς έγινε, καθώς στο άλλο ματς του 7ου γκρουπ, οι Γάλλοι επικράτησαν 2-1 των Αζέρων. Αποτέλεσμα που θα κρίνει τα πάντα αναφορικά με την 2η θέση στην τελευταία αγωνιστική. Κατά τα άλλα, η Φράιμπουργκ εξασφάλισε την πρωτιά, ενώ ο Ολυμπιακός είναι εκτός μάχης.

Η ομάδα του Κομπουαρέ προηγήθηκε στην αναμέτρηση με τον Μπλας στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Καραμπάχ «απάντησε» με πέναλτι στο 56’. Το οποίο έκανε ο Λαφόντ στον Όζομπιτς και ο παίκτης που το κέρδισε ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία νίκη, με τον Γκαναγκό να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Όπως είχε γίνει και κόντρα στον Ολυμπιακό, οι Γάλλοι πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο τέλος του ματς.

Για τον 3ο όμιλο η Ρόμα επικράτησε στην έδρα της Ελσίνκι. Ο Έιμπραχαμ στο 41’ έκανε το 0-1, ο Χετεμάι ισοφάρισε στο 54’ και με το αυτογκόλ του Χόσκονεν στο 62’ ήρθε το τελικό 1-2.

Στο 5ο γκρουπ τα φαβορί πήραν τις νίκες και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση. Οι «κόκκινοι» διάβολοι επικράτησαν 3-0 της Σερίφ Τιρασπόλ, με γκολ των Νταλότ (44’), Ράσφορντ (65’) και Κριστιάνο Ρονάλντο (81’). Στην Κύπρο, η Ρεάλ Σοσιεδάδ επιβλήθηκε 2-0 της Ομόνοιας με τέρματα των Ναβάρο (45+2’) και Μέντες (60’).

Για τον 6ο όμιλο, η Στουρμ Γκρατς υποδέχτηκε τη Φέγενορντ. Ένα γκολ του Κιτεϊσβίλι στο 90+3’ έδωσε σπουδαία νίκη στους Αυστριακούς με 1-0!

«Σφαγή» για μία θέση και στον 8ο όμιλο. Η Φερεντσβάρος που έχει προκριθεί ως πρώτη, ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Μονακό. Ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει ο Ζακάριασεν στο 82’. Σπουδαία νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα επί της Τραμπζονσπόρ με 2-1, παρά το πανέμορφο γκολ του Μπακασέτα. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με τον Κάταϊ στο 37’, για να ισοφαρίσει ο Έλληνας διεθνής με εξαιρετικό φάουλ δύο λεπτά μετά. Ο Πέσιτς στο 64’ έκανε το 2-1.

Διαβάστε εδώ τι έγινε στα ματς που διεξήχθησαν νωρίτερα.

Τα αποτελέσματα, και οι βαθμολογίες της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

Ερυθρός Αστέρας 6

*** Λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η Ντιναμό Κιέβου δίνει τους εντός έδρας αγώνες της στην Κρακοβία.