Διεθνή

Europa League, Τσουκαρίτσκι – Ολυμπιακός 0-3: Επίδειξη δύναμης – Δηλώσεις (+videos)

Europa League, Τσουκαρίτσκι – Ολυμπιακός 0-3: Με επίδειξη δύναμης στους ομίλους οι «ερυθρόλευκοι»

Europa League: Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στο δεύτερο ματς με την Τσουκαρίτσκι, επικράτησε 3-0 και προκρίθηκε στους ομίλους με συνολικό σκορ 6-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν τη διαφορά δυναμικότητας που έχει με τη σερβική ομάδα και πήρε άνετα την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και στον αγώνα ρεβάνς στο Λέσκοβατς, όπου είχε και τη στήριξη του κόσμου του. Οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έπαιξαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει, αλλά… τόσα τέρματα κόντρα στην αδύναμη Τσουκαρίτσκι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αρκετές δυνατές μονομαχίες και τον Ολυμπιακό να επιβάλει τον ρυθμό του, μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά στο γκολ, στην πρώτη καλή στιγμή τους, αλλά το σουτ του Έσε, αφού κόντραρε σε κεφάλι αμυντικού, χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Σαμούροβιτς.

Ο τερματοφύλακας της Τσουκαρίτσκι δήλωσε «παρών» και στην κεφαλιά του Ρέτσου στο 21’, ενώ ο Μασούρας, που πήρε το ριμπάουντ, δεν βρήκε στόχο. Γενικότερα, όσο το ματς κυλούσε, τόσο οι «ερυθρόλευκοι» κυριαρχούσαν στο ματς, με την κατοχή να ξεπερνάει το 65%.

Το γκολ του Μασούρα στο 34’ έμοιαζε με τη φυσική εξέλιξη των πραγμάτων για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δημιούργησε κι άλλες προϋποθέσεις για να βάλει και δεύτερο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Τελικά, αυτό ήρθε στην τελευταία φάση του πρώτου 45λέπτου.

Ο Μπιέλ με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ, έκανε το 2-0 για την ομάδα του Πειραιά, η οποία έπαιζε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Αυτό συνέβη και μετά την ανάπαυλα, με τον Ρέτσο να κάνει σκοράρει με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Φορτούνη στο 53o λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έκανε ο,τι ήθελε στο χορτάρι και σε αρκετές περιπτώσεις «άγγιξε» και το τέταρτο γκολ σε ένα όμορφο βράδυ για εκείνον, όπου «σφράγισε» την παρουσία του στους ομίλους του Europa League. Είναι η 13η συνεχόμενη χρονιά που θα παίξει σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

ΓΚΟΛ: 34′ Μασούρας, 45+1′ Μπιελ, 53′ Ρέτσος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντρέζγκιτς
ΤΣΟΥΚΑΡΙΤΣΚΙ (Μίλαν Λέζνιακ): Σαμούροβιτς, Στεβάνοβιτς, Σούμποτιτς, Ντρέζγκιτς (81΄ Σεραφίμοβιτς), Τόσιτς, Στάνκοβιτς (77΄ Κόβατς), Σισοκό, Μιλαντίνοβιτς (65΄ Ανχλίβι), Νίκσεβιτς, Γιάνκοβιτς (46΄ Ζε Μάριο), Ιβάνοβιτς (77΄ Οβούσου).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος (58΄ Πορόσο), Φρέιρε, Βρουσάι, Καμαρά (46΄ Αλεξανδρόπουλος), Έσε, Μασούρας (68΄ Καρβάλιο), Φορτούνης (58΄ Σκάρπα), Μπιέλ, Ελ Καμπί (46΄ Ελ Αραμπί).