Φασούλι το φασούλι, γεμίζει το… σακούλι της παραμονής ο ΟΦΗ! (+video)

Όρθιος και στη Ριζούπολη ο ΟΦΗ! Οι Κρητικοί κατέβηκαν στην Αθήνα με σκοπό να πάρουν τον βαθμό και το κατάφεραν κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης (0-0), προσθέτοντας άλλον έναν στη συγκομιδή τους και φτάνοντας τους 24 στο πρωτάθλημα! Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά νωθροί στην επανάληψη με αποτέλεσμα η ομάδα του Νίκου Νιόπλα να πάρει… σβηστά την ισοπαλία.

Στους 30 βαθμούς ανέβηκε ο Απόλλων Σμύρνης, με τον Μάκη Χάβο να φτάνει τα 200 παιχνίδια στην Σούπερ Λίγκα αλλά να παραμένει χωρίς νίκη στον κυανόλευκο πάγκο στα τρία παιχνίδια του!

Υποδέχεται τον Ατρόμητο την επόμενη εβδομάδα σε ένα κομβικό παιχνίδι για την παραμονή του ο ΟΦΗ, στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό παίζει η Ελαφρά Ταξιαρχία.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Απόλλωνα Σμύρνης ο Μάκης Χάβος. Ο Βέρχουλστ ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπαξεβανίδη, Ντομίνγκες, Λισγάρα και Χουχούμη στην τετράδα της άμυνας. Φατιόν, Σλίβκα και Κολ η τριάδα στον άξονα, με τους Μπεντινέλι, Φερνάντεθ να πλαισιώνουν τον Ιωαννίδη στην επίθεση.

Από την άλλη μεριά, ο Νίκος Νιόπλας επέλεξε το 4-2-3-1 ως διάταξη για τον ΟΦΗ. Ο Βάτερμαν στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Μαρινάκη, Διαμαντή, Βούρο και Λυμπεράκη στην άμυνα. Μεγιάδο, Σακόρ τα δύο χαφ, με πιο προωθημένο τον Ντε Γκούζμαν και τους Σολίς, Στάρτζεον να βρίσκονται στο πλάι του Σαρδινέρο.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον Απόλλωνα Σμύρνης που δημιούργησε τρεις μεγάλες φάσεις για να πάρει προβάδισμα στο πεντάλεπτο. Αρχικά, ο Βάτερμαν πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό αρνήθηκε το γκολ στον Μαρκ Φερνάντεθ, για να έρθει δύο λεπτά μετά ο Μαρινάκης με σωτήριο τάκλιν να κόψει το σουτ του Κολ από πλεονεκτική θέση που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Στα… καπάκια, ο Λισγάρας πήδηξε ψηλότερα από όλους για να πάρει την κεφαλιά αλλά ο Βάτερμαν ήταν εκεί ξανά. Η Ελαφρά Ταξιαρχία είχε μπει πολύ δυνατά στο ματς, πίεζε ψηλά τον ΟΦΗ και τον ανάγκαζε σε πολλά λάθη.

Ο Μάκης Χάβος είχε διαβάσει καλά τον αντίπαλο, είχε κλείσει τους χώρους και είχε εξαφανίσει τους Ντε ΓκούζμανΣολίς, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ όχι απλά να μην πατάτει περιοχή αλλά να μην την πλησιάζει καν. Ένα σουτ του Σλίβκα στο μισάωρο μετά από ωραια εναλλαγή της μπάλας από τους κυανόλευκους ήταν ακόμη μία φάση για τον Απόλλωνα, με τον ΟΦΗ να φτιάχνει τη μοναδική του τελική με το σουτ του Σακόρ στο 42′ που δεν βρήκε στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε τελείως διαφορετικά. Ο Απόλλων από θέση… αφεντικού γύρισε σε παθητικό ρόλο και περίμενε στο μισό γήπεδο τον ΟΦΗ, θέλοντας να κλέψει μπάλες και να χτυπήσει στην κόντρα. Από την μεριά τους οι Κρητικοι είχαν καταφέρει να ελέγξουν το ματς, να το πάνε εκεί που θέλουν. Ο ρυθμός ολοένα και έπεφτε, οι δυνατές μονομαχίες κυριαρχούσαν και το πάθος ξεχείλιζε. Παρόλα αυτά φάσεις βλέπαμε με το… κυάλι με τον Απόλλωνα να έχει τις δύο καλύτερες στιγμές του δευτέρου μέρους, αλλά ο Φερνάντεθ δεν νίκησε στο 54′ τον Βάτερμαν και ο Ντάουντα στο 90′ δεν βρήκε εστία με το 0-0 να παραμένει ως το φινάλε.

MVP: Ο Βάτερμαν όσες φορές κλήθηκε να υπερασπιστεί την εστία του το έκανε αποτελεσματικά, με τις δύο επεμβάσεις του στα σουτ του Φερνάντεθ να είναι εξαιρετικές και να κρατάει το μηδέν για τον ΟΦΗ.

Η σφυρίχτρα: Ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν είχε δύσκολο έργο, ούτε έκανε το μεγάλο λάθος. Ωστόσο, αρκετές φορές σφύριζε εύκολα και δεν βοηθούσε να αποκτηθεί ρυθμός στο ματς, ενώ έδειχνε να… επηρεάζεται αρκετά συχνά από τις φωνές και τις διαμαρτυρίες των πάγκων.

Απόλλων Σμύρνης (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης (85′ Ρώσση), Κολ (86′ Λαγός), Φατιόν, Σλίβκα, Φερνάντεθ (86′ Μουνιέ), Ιωαννίδης (69′ Ντάουντα), Μπεντινέλι.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Λυμπεράκης, Μεγιάδο, Σακόρ, Ντε Γκούζμαν (56′ Μπαλογιάννης), Σολίς (67′ Νοικοκυράκης), Στάρτζεον (81′ Ουές), Σαρδινέρο.