Φίλε Χουάν… χάσαμε! (+pics)

Φίλε  Χουάν… χάσαμε! (+pics)

Στο ουδέτερο Πανηπειρωτικό Στάδιο, ο Θεσπρωτός ηττήθηκε, με ανατροπή, 1-2 από τον Αλμωπό Αρίδαιας κι έτσι τερματίστηκε η πορεία του στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας, από την 3η φάση.
Το παιχνίδι ήταν δυνατό, ένα παιχνίδι κέντρου σε γενικές γραμμές χωρίς τις πολλές μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
Οι Θεσπρωτοί στάθηκαν άτυχοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αφού ο Κολτσίδας τραυματίστηκε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε από τον Ζιώγα μόλις στο 14΄.  O Πατσέκο απείλησε δύο φορές, στο 24΄ και το 35΄, στις δύο πρώτες καλές στιγμές του Θεσπρωτού. Αρχικά το σουτ του έξω από την περιοχή το μπλόκαρε ο Παϊτέρης και στη συνέχεια δεν μπόρεσε με κοντινό σουτ από πλάγια θέση να βρει εστία.Φίλε  Χουάν… χάσαμε! (+pics)

Στο 39΄ ο Αλμωπός έφτασε μια άνασα από το 0-1 σε διπλή ευκαιρία αλλά οι Ρόβας (απέκρουσε ο Κίναλης) και Μπακούτσης (έστειλε τη μπάλα άουτ) δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Τελικά ο Θεσπρωτός πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια στο 45+2′: Ο Βαλέντε με ωραία ενέργεια και σέντρα από δεξιά σημάδεψε τον Σαραντίδη στην καρδιά της περιοχής των αντιπάλων. Ο επιθετικός του Θεσπρωτού δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ, όμως άθελά του έστρωσε τη μπάλα στον Ραμίρεζ που με δυνατό σουτ νίκησε τον Παϊτέρη.

]Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τον Αλμωπό. Ο Κίναλης ανέτρεψε τον Ρόβα στο 48΄ και ένα λεπτό αργότερα ο επιθετικός των φιλοξενούμενων τον νίκησε από τα έντεκα βήματα για το 1-1. Φίλε  Χουάν… χάσαμε! (+pics)

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο 45λεπτο και μόνο ένα ανάποδο ψαλίδι του Πατσέκο στο 59΄ ήταν η πιο αξιόλογη στιγμή που καταγράφηκε μέχρι και λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Στο 83΄ η μακεδονική ομάδα έφτασε στο νικητήριο γκολ, με τον Γιουκούδη να εκτελεί κόρνερ από αριστερά και τον Κίναλη να κάνει άστοχη έξοδο, με τον Σουλιώτη να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη, σκοράροντας με γυριστό από πολύ κοντά, το 1-2.Φίλε  Χουάν… χάσαμε! (+pics)

Ο Θεσπρωτός είχε μια τελευταία καλή στιγμή με τον Κωνσταντίνου να στείλει το ματς στην παράταση στο 92΄, αλλά το σουτ που επιχείρησε από διαγώνια θέση πέρασε άουτ.

Συνθέσεις
Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Γώγος (74΄Βασιλάκης), Κολτσίδας (14΄λ.τρ. Ζιώγας), Κωνσταντίνου, Πουφλής (57΄Σουμά), Σαραντίδης, Ντ’ Αλέσιο, Γκανσιέρ, Πατσέκο (74΄Ρομέρο), Ραμίρεζ, Βαλέντε.
Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Παϊτέρης, Πρίκας, Παρασκευάς (85′ Γιαλαμούδης), Σέχου, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου (91΄Ρίβας), Μπακούτσης (78΄Πέττας), Αδαμίδης, Τριανταφυλλάκης (91′ Καράμπελας), Ρόβας (78΄Ζαχαρός), Γιουκούδης.