Football League: Βέροια και ΟΦΙ έπιασαν την Καλαμάτα στην κορυφή

Η Καλαμάτα έμεινε στο 1-1 με τη Νίκη Βόλου και γνώρισε την πρώτη της βαθμολογική απώλεια στη Football League. Βέροια και ΟΦΙ νίκησαν και την έπιασαν στην κορυφή. Ισόπαλοι Τρίκαλα και Ολυμπιακός Βόλου, νίκη Αιγάλεω στο ντεμπούτο Καραδήμου, χωρίς βαθμό ο Θεσπρωτός.
Την Κυριακή (13/10) ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική της Football League. Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της τρίτης εθνικής κατηγορίας τα Τρίκαλα υποδέχθηκαν τον Ολυμπιακό Βόλου στο θεσσαλικό ντέρμπι.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πελάεθ, αλλά οι ερυθρόλευκοι της Μαγνησίας έσωσαν το βαθμό στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου με τον Γραικό, ο οποίος εξήγησε στο Sport24.gr γιατί πανηγύρισε με στρατιωτικό χαιρετισμό.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ντόσης, Σανδραβέλης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Τσίπρας, Λώττας, Πελάεθ, Σταματής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Βοσνακίδης, Μπουτζίκος, Φαζός, Τσιάρας, Ράντι, Στεφάνοβιτς, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Τσίτας.

Η Καλαμάτα είχε δυο νίκες στα ισάριθμα πρώτα ματς, αλλά στο γήπεδο της Φιλιππούπολης στη Λάρισα υπέστη την πρώτη της βαθμολογική απώλεια. Η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Ροχάνο, αλλά η Μαύρη Θύελλα ισοφάρισε σε 1-1, σκορ το οποίο έμελλε ν’ αποδειχθεί τελικό, με τον Οσμάναγκιτς. Παραμένει στην κορυφή, έχει όμως πλέον δυο συγκάτοικους.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ισαάκ Χοβέ): Αποστολίδης, Κυριακίδης Κ., Καμπαγέρο, Αλιατίδης, Βοσνιάδης, Μπαλάφας, Τσιώλης, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία, Κρουθ, Ροχάνο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Ζαχαρόπουλος, Μάκος, Ιντζίδης, Γαλούπης, Μπάμπης, Στεργίδης, Κουϊρουκίδης, Οσμάναγκιτς, Βουκμίροβιτς.

Η μία η Βέροια, η οποία υποδέχθηκε την Τρίγλια και έκαμψε την αντίστασή της με 2-1. Μόλις δυο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς ο Ζούρκος άνοιξε το σκορ για τη Βασίλισσα του Βορρά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Παπαδημητρίου, αλλά η ομάδα της Ημαθίας πήρε το τρίποντο με γκολ του Κανούλα ύστερα από τρία λεπτά (80′).

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Μαραγκός, Στάμου, Ταΐρης, Μπλέτσας, Ζούρκος, Σιμόνι, Πασάς, Κανούλας.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βούρας, Ζώτος, Κουρέλλας, Σγουρής, Μιλκούδης, Σαρβανίδης, Ευθυμιάδης, Έππας, Ζορμπάς, Μαντζίρης, Λεμονής.

Η άλλη είναι η Ιεράπετρα, η οποία πέρασε από τη Νεάπολη και με το γκολ του Αναστασόπουλου στο 32ο λεπτό νίκησε 1-0 εκτός έδρας τον Ιωνικό.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστακης, Γκοτσούλιας, Καλλεργης, Παπουτσογιαννοπουλος, Γκούφας, Μαναλης, Ιωάννου, Τιέντσε, Φουρλανος, Κρητικός.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης, Καραγιάννης, Χιντζίδης, Σέχου, Τζέλεπης, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας, Κατσικοκέρης, Αποστολόπουλος, Αναστασόπουλος

Με το δεξί έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Αιγάλεω ο Λουκάς Καραδήμος, καθώς πανηγύρισε τη νίκη (1-0) εντός έδρας κόντρα στον Ιάλυσο. Μάλιστα, αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για το Σίτι.

Πρώτη νίκη και για τον Διαγόρα, ο οποίος συνέτριψε με 4-1 στη Ρόδο τον Θεσπρωτό. Πρωταγωνιστής ο Γεωργίου με χατ-τρικ, ενώ η ομάδα της Ηγουμενίτσας παραμένει χωρίς βαθμό μετά από τρία ματς.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Ηλιάδης, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Μπέλερης, Μπουρλάκης, Γεωργίου, Κέρι, Μπαρμπαρούσης.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Βιγιαφάνε, Δημητρούλας, Νταλά Κόστα, Σερβιδάκης, Νόνης, Σταυρίδης, Κολτσίδας, Μπίκας, Ευθυμίου, Κόλλας.