Γουλβς – Ολυμπιακός 1-0: Πρώτο 10λεπτο και διαιτητής του στέρησαν την πρόκριση

ΓουλβςΟλυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα τραγικό λάθος έμειναν πίσω στο σκορ και κυνηγούσαν σε όλο το ματς τους Άγγλους, που κράτησαν το 1-0 και πέρασαν στους «8» του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Δείτε το γκολ και τα highligts του αγώνα πατώντας ΕΔΩ

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο «Μολινό» απέναντι στη Γουλβς, αλλά δεν κατάφερε να βρει ένα γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν τραγική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, έκανε ένα πέναλτι… δώρο στους «Λύκους» που πήραν το πολυπόθητο προβάδισμα και όταν ξύπνησε φάνηκε πως ήταν αργά για να φτάσει σε μια ακόμα σπουδαία ανατροπή στη φετινή της ευρωπαϊκή πορεία. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν ένα γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ελ Αραμπί για λίγα εκατοστά, ήταν όμως όπως έδειξε το VAR, ενώ «φωνάζουν» και για δυο πέναλτι στα οποία ο διαιτητής Μαρτσίνιακ έκλεισε τα μάτια και δεν πήγε καν στο VAR…

Ο Ολυμπιακός, πάντως, στο δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ καλύτερη εικόνα από ότι στο πρώτο, χάρη και στις αλλαγές του Μαρτίνς, αυτό όμως δεν ήταν αρκετό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δυο μεγάλες φάσεις με Ελ Αραμπί και Γκιγιέρμε αλλά από τη στιγμή που δεν έστειλαν τη μπάλα στο πλεκτό ήταν… καταδικασμένοι να αποκλειστούν από τη συνέχεια του Europa League. Η πορεία των Πειραιωτών σταμάτησε στους «16», ενώ η Γουλβς του Νούνο Εσπίριτο Σάντο προχωράει για πρώτη φορά στην ιστορία της στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη.

Ο Ολυμπιακός δεδομένα θα έχει στο μυαλό του ένα μεγάλο… what if, κυρίως για τον τραυματισμό του Ζοσέ Σα. Η παρουσία του Αλέν κάτω από τα δοκάρια, αν και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε δυο μεγάλες επεμβάσεις και κράτησε την ομάδα του Μαρτίνς μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης, χάρισε ουσιαστικά το πέναλτι στο 7’ του αγώνα πάνω στον Ποντένσε και την ευκαιρία στον Χιμένες να ανοίξει το σκορ από το σημείο του πέναλτι. Σε κάθε περίπτωση, ο Ολυμπιακός φάνηκε να μπορεί να «χτυπήσει» το παιχνίδι, πλήρωσε ωστόσο την κάκιστη εικόνα του στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα με τη Γουλβς από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα να το διατηρεί και να παίρνει μια ιστορική πρόκριση σε βάρος των «ερυθρόλευκων»…

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίτσιο, Μπολί, Κοάντι, Σάις, Ντόχερτι, Γιόνι (17’ λ.τ. Βινάγκρε), Μουτίνιο, Νέβες, Τραορέ (57’ Ντιόγκο Ζότα), Ποντένσε (71’ Ντεντονκέρ), Χιμένες

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε (82’ Καφού), Καμαρά (65’ Χασάν), Μπουχαλάκης (46’ Φορτούνης), Μασούρας (46’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί