Διεθνή

Κ19 Ολυμπιακός – Λανς: Τα τρομερά μωρά των ερυθρολεύκων στους “8” του Youth League – Δηλώσεις(+videos

Η Κ19 του Ολυμπιακού νίκησε τη Λανς στα πέναλτι (4-2_ και προκρίθηκε στους “8” του UEFA Youth League. Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2 με τους παίκτες του Συλαϊδόπουλου να ισοφαρίζουν με δύο γκολ σε πέντε λεπτά.

Τα μωρά του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους στην Ευρώπη. Η Κ19 του Ολυμπιακού νίκησε τη Λανς στα πέναλτι με 4-2 και προκρίθηκε στους “8” του UEFAc19 με το ματς να ολοκληρώνεται 2-2 στην κανονική διάρκεια.

Μάλιστα αυτή είναι η κορυφαία πορεία ελληνικής ομάδας στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός που κατείχε στο σχετικό ρεκόρ είχε φτάσει άλλη μια φορά στο παρελθόν στους “16”.

Η διαδικασία των πέναλτι:

• Ολυμπιακός – Λανς: Σισουμπά 0-1
  • Ολυμπιακός – Λανς: Μπάκουλας 1-1
  • Ολυμπιακός – Λανς: Γκανιού 1-2
  • Ολυμπιακός – Λανς: Κωστούλας 2-2
  • Ολυμπιακός – Λανς: Ντιλιβίντι, άουτ (2-2)
  • Ολυμπιακός – Λανς: Λιατσικούρας 3-2
  • Ολυμπιακός – Λανς: Μπερμόντ, άουτ (3-2)
  • Ολυμπιακός – Λανς: Τανούλης 4-2

Το ματς

Οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά στο 19ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σισουμπά, με τον Σίνα να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ. Χάρη σε αυτό το τέρμα οι Γάλλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα υπέρ τους.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 52ο λεπτό. Ο Μπερμόντ κινήθηκε ωραία στον άξονα, μοίρασε στον Φοφανά, ο οποίος με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έκαναν δυναμική επιστροφή και έφεραν το ματς στα ίσια μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών. Αρχικά ο Χαράλαμπος Κωστούλας μείωσε σε 2-1 στο 58′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ακολούθως, στο 62ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Ο Πνευμονίδης πίεσε τον γκολκίπερ της Λανς που προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά την έστειλε πάνω του και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι δύο ομάδες πάλεψαν για να βρουν το τρίτο γκολ, ωστόσο οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 4-2.

Ολυμπιακός: Σίνα, Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπακούλας, Λιατσικούρας, Αλαφάκης, Δαρβίρας, Πνευμονίδης, Κωστούλας.

Λανς: Ντελπλάς, Γκανίου, Μπαλά, Σανιάν, Εσκουφλέρ, Λέν, Σιλά, Ερμπίν, Μπαρμόντ, Σισούμπα, Φοφανά.