Καλαμάτα

Καλαμάτα-ΟΦ Ιεράπετρας 4-0: Το καθήκον της και ελπίζει… (photos)

Καλαμάτα-ΟΦ Ιεράπετρας 4-0: Έχοντας σε καλή μέρα όλα τα επιθετικά της ατού, η Μαύρη Θύελλα δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στους μελανόλευκους της Ιεράπετρας.

Εύκολο απόγευμα για τη Μαύρη Θύελλα, που δεν άφησε περιθώρια στους παίκτες του ΟΦ Ιεράπετρας, φτάνοντας στη νίκη με το ευρύ 4-0!

Αξίζει να αναφέρουμε πως οι Κρητικοί έπαιζαν με 10 παίκτες από το 22′ λόγω αποβολής του Κοντοέ. Κακή αντίδραση από τον έμπειρο αμυντικό της Ιεράπετρας που υπέπεσε σε πέναλτι, αλλά και αποβλήθηκε, “τελειώνοντας” στην ουσία το παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε στο 19′ ο Φελίπε, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάτου (που έλειψε στα προηγούμενα παιχνίδια). Τα τέρματα της Καλαμάτας διπλασίασε στο 24′ ο Τάτος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Έχασε το ενδιαφέρον του το παιχνίδι μετά το 28′ και το 3-0 (Γρίβας με σουτ) της Μαύρης Θύελλας, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπελά να ξεκουράσει παίκτες.

Το σκορ έκλεισε στο 49΄ ο Λουκίνας, που είχε και δύο δοκάρια! Να σημειωθεί πως Σίντνεϊ Ματέους και  Σταύρος Μπούνας έκαναν το ντεμπούτο τους  σήμερα στη Μαύρη Θύελλα κσι άφησαν άριστες αμφότεροι εντυπώσεις!

Το φιλμ του αγώνα

5′ Καλή στιγμή με τον Γρίβα για την Καλαμάτα.
19′ ΓΚΟΛ! Ο Φελίπε ανοίγει το σκορ, μετά από κόρνερ του Τάτου, για την Καλαμάτα 1-0.
22′ Πέναλτι για την Καλαμάτα, σε ανατροπή του Γρίβα στην περιοχή.
24′ ΓΚΟΛ! Ο Τάτος εκτελεί το πέναλτι και κάνει το 2-0 για τη Μαύρη Θύελλα.
28′ ΓΚΟΛ! Φάση διαρκείας και 3-0 με τον Γρίβα.
37′ Ωραία ενέργεια του Αντερέγκεν, πάνω στη γραμμή απομακρύνει ο Λουπάνο.
47′ Σουτ του Γρίβα, δύσκολα ο Μανουσάκης.
49′ ΓΚΟΛ! 4-0 με τον Λουκίνα, μετά από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου.
51′ Κεφαλιά του Μούλερ, δεν νικά τον Ταΐρη,
53′ Σουτ του Λουκίνα, στο δοκάρι του Μανουσάκη.
68′ Φάση διαρκείας στα καρέ του ΟΦΙ, σουτ του Παυλίδη, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Μανουσάκη.
81′ Ατομική προσπάθεια του Γρίβα, πλασέ από τον Λουκίνα, νέα φοβερή απόκρουση από τον Μανουσάκη.
87′ Δοκάρι για τη Μαύρη Θύελλα με τον Λουκίνα.

Κίτρινη: Βιβάνκο 45′ (ΟΦΙ)
Κόκκινη: Κοντοές 22′ (ΟΦΙ)

Άριστη η διαιτησία του κ. Χρ. Βεργέτη (Αρκαδίας) και των βοηθών του κ.κ. Δημ. Βεργέτης (Αργολίδας), Κύριου (Αρκαδίας)!

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος (55′ Σίντεϊ), Τσελεπίδης, Μαβινγκά (66′ Μπούνας), Λουπάνο, Παπατόλιος, Ματέους, Τάτος (55′ Αναστασόπουλος), Παυλίδης (71′ Καρούτης), Φελίπε (46′ Λουκίνας), Γρίβας.
ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Μανουσάκης, Κάρδαρης, Ζήσης (27′ Βιβάνκο), Ντι Λορέντζο, Κοντοές, Λεμονής, Μπενίτεζ (58′ Κατάλντι), Καλλιτσουνάκης, Βουό (58′ Χιμένες), Μούλερ, Αντερέγκεν (58′ Ψάνης).

Μοιραίος, για τον ΟΦΙ, ο Κοντοές. Υπέπεσε σε πέναλτι (απ’ όπου προήλθε το 2-0) και αποβλήθηκε…

Καλαμάτα-ΟΦ Ιεράπετρας 4-0: Το καθήκον της και ελπίζει… (photos) Καλαμάτα-ΟΦ Ιεράπετρας 4-0: Το καθήκον της και ελπίζει… (photos)