Καρδίτσα-Ολυμπιακός 54-83: Πέρασε με περίπατο από την Καρδίτσα… (videos)

Παρά τις πολλές και σημαντικές του απουσίες, ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο “Κ.Γ. Γιάννης Μπουρούσης” και επικράτησε άνετα της θεσσαλικής ομάδας με 83-54 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός στην Καρδίτσα, αν και παρατάχθηκε χωρίς τους Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Σακίελ ΜακΚίσικ, Άλεκ Πίτερς, Κώστα Παπανικολάου και τους Ναζ Μήτρου-Λονγκ και Φίλιπ Πετρούσεφ, που δεν έχουν πραγματοποιήσει ακόμα το ντεμπούτο τους με τα ερυθρόλευκα. Στο 9-1 οι Πειραιώτες στη Basket League και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο εντός έδρας παιχνίδι με την Βαλένθια (15/12, 21:15, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) για την Euroleague. Αντίθετα, το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου παρέμεινε στην τελευταία θέση της κατάταξης με ρεκόρ 1-9, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας

Οι παίκτες της Καρδίτσας μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν δύο φορές στο ξεκίνημα, με τελευταία το 4-2, 1:20 μετά το τζάμπολ του παιχνιδιού. Ο Σίκμα ήταν καταλυτικός για τον Ολυμπιακό, ώστε να αποκτήσει τον έλεγχο του αγώνα και με σερί 6-0, να προηγηθεί με 10-4 στο 3′. Ο ερχομός του Μιλουτίνοφ στο παρκέ, βοήθησε τους φιλοξενούμενους να φθάσουν στο +9 (15-6), διαφορά που διατήρησαν μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (22-13), με συνεχόμενα καλάθια του Λαρεντζάκη, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τρίποντα των ΜακΚάλουμ και Σάιμπερτ.

Όσο περνούσε η ώρα, η άμυνα του Ολυμπιακού λειτουργούσε όλο και καλύτερα, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται αρκετά στο να σκοράρουν, ενώ ο έλεγχος των ριμπάουντ από τους Πειραιώτες και στις δύο ρακέτες, τους έδωσε την ευκαιρία να πετύχουν εύκολους πόντους. Με τους Μιλουτίνοφ και Σίκμα ταυτόχρονα στο παρκέ, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ αποτελεσματικοί, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μπήκε στην… εξίσωση και ο Κάνααν. Επιμέρους 19-5 για τους φιλοξενούμενους σε πέντε λεπτά, κάτι που έφερε το σκορ στο 41-18 στο 15′. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσαν στη συνέχεια, δεν ευστόχησαν σε σουτ εντός πεδιάς και η Καρδίτσα βρήκε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά, με τον Σάιμπερτ να διαμορφώνει με buzzer beater τρίποντο το 44-28 του ημιχρόνου.

Δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αφού ο Ολυμπιακός διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την ένταση στην άμυνά του, κρατώντας πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα της Καρδίτσας. Παράλληλα, με τους Κάνααν και Γουόκαπ να εκτελούν εύστοχα πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., οι “ερυθρόλευκοι” έφθασαν στο +24 (57-33) στο 25′. Οι Κλάσεν και ΜακΚάλουμ έδωσαν προσωρινή λύση στο επιθετικό πρόβλημα των Θεσσαλών, αλλά η παρουσία του Μιλουτίνοφ, που ήταν απόλυτα κυριαρχικός, δεν τους επέτρεψε να πετύχουν κάτι παραπάνω. Επιμέρους 21-13 για τον Ολυμπιακό στη τρίτη περίοδο, που έκλεισε με το σκορ στο 65-41.

Στη τελευταία περίοδο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο, με τους δύο προπονητές να ανοίγουν το ροτέισιον. Χαρακτηριστικό είναι ότι αγωνίστηκαν και οι 23 αθλητές (12 της Καρδίτσας, 11 του Ολυμπιακού), που ήταν δηλωμένοι για το παιχνίδι αυτό. Ντεμπούτο έκαναν για τους γηπεδούχους, οι νεαροί Ευδόξιος Καπετάκης και Κωνσταντίνος Πηλίτσης. Επιμέρους 18-13 για τους φιλοξενούμενους στη τελευταία περίοδο, με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να είναι το +31 (83-52), δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 28-44, 41-65, 54-83

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 5 (1/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), ΜακΚάλουμ 9 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 10, Κλάσεν 12 (4/9 τρίποντα, 5 λάθη), Αβδάλας 4, Καπετάκης, Πηλίτσης 2, Μαλέλης, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης 2, Τσούκας, Σάιμπερτ 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάναν 16 (4/7 τρίποντα), Φαλ 2, Μπραζντέικις 3 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 12 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης 6 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 11 (2), Ροζακέας, Πάπας 5 (1), Μιλουτίνοβ 21 (8/13 δίποντα, 5/7 βολές, 21 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τανούλης 2.