Κόπα Άφρικα: Η Ισημερινή Γουινέα στους «8» με δύο παίκτες από τη Super League 2 – Όλα τα ζευγάρια

Ισημερινή Γουινέα έκανε ξανά τη μεγάλη έκπληξη και αφού είχε προηγουμένως αποκλείσει την κάτοχο του Κόπα Άφρικα, Αλγερία, στους ομίλους, πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, επικρατώντας με 6-5 στα πέναλτι, κόντρα στο Μάλι. Όλα τα ζευγάρια των «8»

Με τον Χοσέτε Μιράντα της Νίκης Βόλου, ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός για 63 λεπτά και τον Όσκαρ Σιαφά του Ολυμπιακού Βόλου (έμεινε στον πάγκο), η Ισημερινή Γουινέα έκανε μια ακόμα μεγάλη έκπληξη και πήρε την πρόκριση απέναντι στο Μάλι, που ήταν το φαβορί.

Κρατώντας το «μηδέν» στην άμυνά τους για 120 λεπτά (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση), απέναντι σε ένα πιο επιθετικό Μάλι, με αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, η Ισημερινή Γουινέα κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Χεσούς Ογουόνο, τερματοφύλακας της ισπανικής Αλαβές, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής! Αποκρούωντας δύο πέναλτι, μεταξύ των οποίων και το τελευταίο του Σακό έστειλε την ομάδα στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Με τη διαφορά ότι οι προηγούμενες δύο ήταν ως διοργανώτρια χώρα, καθώς η φετινή είναι μόλις η τρίτη φορά που βρίσκεται στην τελική φάση.

ΜΑΛΙ: Μουνκορό, Χ. Τραορέ, Σακό, Κουγιατέ, Μ. Χαϊνταρά, Α. Χαϊνταρά (108′ Ντιένγκ), Μ. Καμαρά, Α. Μ. Τραορέ (70′ Τζενέπο), Ι. Μπισουμά (70′ Α. Ν. Τραορέ), Ντουμπιά, Κονέ (84′ Τουρέ)

ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ: Ογουόνο, Ακάπο, Ομπιάνγκ, Κόκο, Εντόνγκ, Σαλβαδόρ, Γκανέτ, Ματσίν (82′ Μπελίμα), Μιράντα (63′ Μπουίλα), Μπικόρο (82′ Ενέμε), Χανζά (63′ Ενσουέ)