Σπορ

Κυπελλούχος Ευρώπης o Eθνικός στο πόλο!

Η γυναικεία ομάδα του Εθνικού στο πόλο επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης, κατακτώντας το LEN Trophy.

Ο Εθνικός είναι και πάλι ο ευρωπαϊκός αυτοκράτορας στις πισίνες! Η γυναικεία του ομάδα κατέκτησε το LEN Trophy στο κατάμεστο «Πέτρος Καπαγέρωφ», καθώς επικράτησε της Ντουναϊσβάρος 14-9. Εξάλλου, στο πρώτο παιχνίδι στην Ουγγαρία τα κορίτσια της Αντιγόνης Ρουμπέση είχαν νικήσει 12-8 και στο αποψινό παιχνίδι ήταν σχεδόν αλάνθαστα.

Αυτό είναι το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο για τον Εθνικό, μετά από εκείνο του 2010, με τα κορίτσια να συνεχίζουν να γράφουν ιστορία.

Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, χωρίς να επαναπαύεται στη νίκη με 12-8 του πρώτου αγώνα στην Ουγγαρία. Οι παίκτριες της Αντιγόνης Ρουμπέση, έχοντας και τη συμπαράσταση των φίλων τους, μπήκαν δυναμικά στην πισίνα και στο πρώτο οκτάλεπτο προηγήθηκαν 5-1. Η τρομερή γκολκίπερ Τζόνσον της πειραϊκής ομάδας νικήθηκε μόνο από εκτέλεση πέναλτι.

Στην δεύτερη περίοδος η Ντουναϊσβάρος επιχείρησε να ανεβάσει στροφές και βρήκε τρόπο να σκοράρει, αλλά ο Εθνικός δεν έριξε ρυθμό και το ημίχρονο έληξε 8-4, με μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Χαραλαμπίδη.

Με τρομερές αποκρούσεις η Τζόνσον δεν δεχόταν εύκολα γκολ, ενώ η επίθεση του Εθνικού δεν σταματούσε. Μάλιστα, έκανε το 10-4, με τις Ουγγαρέζες να μένουν χωρίς γκολ για σχεδόν οκτώ λεπτά, αλλά η τρίτη περίοδος έληξε 11-6.

Στην τελευταία περίοδο, η Ντουναϊσβάρος προσπάθησε για την αντεπίθεση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει κάπως τη διαφορά, για το τελικό 14-9.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-3, 3-2, 3-3

ΕΘΝΙΚΟΣ (Αντιγόνη Ρουμπέση): Σωτηρέλη, Ιωάννου 3, Ι. Χαραλαμπίδη 2, Ελληνιάδη 2, Κοντονή 1, Παρκς 2, Χατζηκυριακάκη, Αλκ. Μπενέκου 3, Ρακιντζή, Στεφ. Χαραλαμπίδη 1, Ιόλη Μπενέκου, Μπάκοτς, Τζόνσον

ΝΤΟΥΝΑΟΥΙΒΑΡΟΣ (Ατίλα Μίχοκ): Μάτσκο, Σίλαγκι 3, Σάιμπεν, Γκουρισάτι 2, Χόρβατ, Μαϊέ 1, Σάμπο, Γκάρντα 2, Μούτσι 1, Σομογκιβάρι, Παλ, Σέλακ, Μπούις.