Μαρούσι – Παναθηναϊκός 79-92: Πέρασε από το Μαρούσι και ετοιμάζεται για Ισπανία

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ομάδας των βόρειων προαστίων με 92-79, κλείνοντας τον χρόνο με νίκη και είναι έτοιμος για την δύσκολη εβδομάδα της Euroleague με αντιπάλους την Μπασκόνια και την Βαλένθια.

Στο κλειστό του “Αγίου Θωμά” το Μαρούσι φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League. Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν ρυθμό, με τους παίκτες των δυο ομάδων να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά καμία από αυτές να πετυχαίνει τους εύκολους πόντους. Οι “πράσινοι” βρήκαν το δικό τους τέμπο λίγο πριν τα μέσα του δεκαλέπτου, με δυο τρίποντα των Ναν και Γκριγκόνις με το σκορ να φτάνει στο 10-2. Η ομάδα των “βορείων προαστίων” είχε επιλογές με τον Νικολαΐδη και τον Τζούστον, όμως το “τριφύλλι” είχε τον Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι να αμύνεται στο “πράσινο” καλάθι. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με προβάδισμα του Παναθηναϊκου (28-12), με την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη να κυνηγάει αυτή του Αταμάν.

Ο Κέντρικ Ναν μαζί με τον Μπαλτσερόφσκι “έχτισαν” την διαφορά του Παναθηναϊκού στη πρώτη περίοδο. (INTIME)
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι έκανε την αντεπίθεση του κάνοντας επί μέρους σκορ 15-5, με πόντους τον Γούνταρντ που ήρθε από τον πάγκο μαζί με την υποστήριξη του Γιαννόπουλου που “βρήκε το χέρι” του πίσω από την γραμμή των 6.75. Μετά από συνεχόμενους πόντους και από τις δυο πλευρές, το παιχνίδι πήγε αρκετά στη δύναμη και στο physical, με τον Εργκίν Αταμάν να επανφέρει τον Κέντρικ Ναν και τον Τζέριαν Γκραντ με σκοπό να κρατήσουν την μπάλα, περιορίζοντας τις κατοχές των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ξανά στο σκορ με τους παίκτες του Λιμνιάτη να κάνουν εξαιρετική αρχή στη περίοδο, αλλά στα τελευταία λεπτά να μην έχουν τις σωστές επιλογές για να μειώσουν εκ νέου την διαφορά. Στο τέλος της περιόδου οι φιλοξενολύμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 51-37, με τον Ναν να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 11 πόντους και 5 ασίστ χωρίς να χάσει σουτ. Ο Αιζάι Μπρίσκο ήταν σκιά του εαυτού του στο πρώτο μέρος χωρίς να έχει πετύχει πόντους, με μόνο τρεις ασίστ και 0/5 σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έκανε συντήρηση στο παιχνίδι του, με το rotation να ανοίγει με τον Μωραΐτη και τον Μαντζούκα να παίρνουν θέση στο παρκέ. Το παιχνίδι έγινε αρκετά ελεύθερο και από τις δυο ομάδες, με τους Λιμνιάτη και Αταμάν να αφήνουν τα πλάνα τους με τους παίκτες να έχουν πιο ελεύθερους ρόλους. Το σκορ έμεινε σε υψηλά επίπεδα, με τους γηπεδούχους να έχουν σκορ, αλλά το “τριφύλλι” είχε τα ηνία της αναμέτρησης επιβάλλοντας τον ρυθμό του. Το σκορ στην τρίτη περίοδο έκλεισε στο 75-56, με την ομάδα των βόρειων προαστίων να είναι ανταγωνιστική, αλλά οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν να έχουν πάντα το πρώτο λόγο.

Στη τελευταία περίοδο το Μαρούσι έκανε την μεγάλη προσπάθεια για να γυρίσει το εις βάρος του σκορ με τον Σιμπάντε και τον Γιαννόπουλο να κάνουν την ύστατη προσπάθεια, με το σκορ να πέφτει στο 77-64. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη κυνήγησε και την μονοψήφια διαφορά στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Λευτέρης Μαντζούκας ανέβασε την διαφορά στους 13, με τον Σιμπάντε να ευστοχεί σε νέο σουτ τριών πόντων με το +10 να μένει στα τελευταία δυο λεπτά. Το τελικό σκορ έκλεισε στο 92-79 με τους “πράσινους” να μένουν πρώτοι στο πρωτάθλημα, ενώ το Μαρούσι πάλεψε για του καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 12-28, 37-51, 56-75, 79-92

Μαρούσι (Λιμνιάτης): Σιμπάντε, Χιλ, Στασινός, Τζούτστον, Μπόγρης, Μπρίσκο, Φιλιππάκος, Ραντούλιτσα, Νικολαΐδης, Ιορδάνου, Γούνταρντ, Γιαννόπουλος

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μωραΐτης, Σαμοντούροφ, Γκραντ, Ναν, Αντεντοκούνμπο, Γκριγκλόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Μαντζούκας, Μπαλτσερόφσκι