Διεθνή

Με… καραμπόλα στους «8» η Σουηδία! (+ video)

Η εθνική Σουηδίας άνοιξε το σκορ (1-0) κόντρα στην αντίστοιχη της Ελβετίας, καθώς η μπάλα μετά το σουτ του Έμιλ Φόρσμπεργκ κόντραρε στον Μάνουελ Ακάντζι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Γιάν Ζόμερ. (VIDEO)

Η εθνική Σουηδίας κοντράρεται με την αντίστοιχη της Ελβετίας στην Αγία Πετρούπολη για τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου και οι Σκανδιναβοί άνοιξαν το σκορ στο 66ο λεπτό.

Ήταν όταν ο Έμιλ Φόρσμπεργκ σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Μάνουελ Ακάντζι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίζεται ο Γιάν Ζόμερ.

Η Σουηδία ξεπέρασε το εμπόδιο της Ελβετίας με τυχερό τρόπο και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά επικρατώντας με 1-0.

Δύο καλές ευκαιρίες είχαν οι Σουηδοί να σκοράρουν -στην πελαγωμένη στο ξεκίνημα ελβετική άμυνα- με τον Μάρκους Μπεργκ. Πρώτα στο 8΄, όταν μόνος προ του Ζόμερ σούταρε ψηλά άουτ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, από λάθος του Ελβετού τερματοφύλακα, ο Μπεργκ σούταρε αλλά πάνω σε αντίπαλο αμυντικό. Οι Ελβετοί απείλησαν πρώτη φορά στο 24΄ με κεφαλιά του Ζούμπερ που έφυγε άουτ.

Στο 28΄ ο Μπεργκ είχε και τρίτη ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή απομάκρυνε πέφτοντας σωστά στη δεξιά πλευρά ο Ζόμερ. Στο 34′ δυνατό μακρινό σουτ του Τζάκα πέρασε άουτ, όπως και στο 39΄ σουτ του Τζεμαϊλί μέσα από την μεγάλη περιοχή της Σουηδίας. Στο 42΄οι Σουηδοί έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν σε σέντρα του Λούστιγκ από δεξιά, ο Έκνταλ μόνος στη μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο β΄ ημίχρονο, όπου είχαμε αρκετές αλλαγές της μπάλας στη μεσαία γραμμή και προσωπικές μονομαχίες, αλλά οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους στην αντίπαλη εστία. Όλα άλλαξαν όμως στο 66΄, όταν ο Φόρσμπεργκ ελίχθηκε έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο, για να κοντράρει η μπάλα στον Ακάντζι και να καταλήξει στα δίχτυα.

Οι Ελβετοί πίεσαν στη συνέχεια και στο 80΄ ο Φόρσμπεργκ έσωσε την ομάδα του αποκρούοντας πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Εμπολό. Στις καθυστερήσεις (90+1′) οι Ελβετοί έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους να φέρουν το ματς στα ίσα, αφού κοντινή κεφαλιά του Σεφέροβιτς απέκρουσε δύκολα ο Όλσεν. Στην αντεπίθεση ο Όλσον ξεχύθηκε μόνος στην περιοχή των Ελβετών και τον ανέτρεψε από πίσω ο Λανγκ, ο οποίος δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Αρχικά ο Σκόμινα έδωσε πέναλτι, αλλά αφού συμβουλεύτηκε το VAR έδωσε φαουλ εκτός περιοχής.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Αντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (82΄ Κραφτ), Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Έκνταλ, Μπεργκ (90΄ Τέλιν), Φόρσμπεργκ (82΄ Όλσον), Σβένσον, Κλάεσον, Τοϊβόνεν,

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ακάντζι, Λανγκ, Τζάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκες, Ζούμπερ (73΄ Εμπολό), Τζεμαϊλί (73΄ Σεφέροβιτς), Ντρμιτς, Τζουρού, Σακίρι.