Μπάσκετ

Μπακς – Λέικερς 124-128: Και χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς (+videos)

Οι Λέικερς έχαναν με 19, πάτησαν το γκάζι και τελικά επικράτησαν με 128-124 των Μπακς σε επικό αγώνα που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Triple-double ο Όστιν Ριβς, εκπληκτικός ο Άντονι Ντέιβις, triple-double και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Το συναπάντημα των Μπακς με τους Λέικερς έχασε αρκετή από την αίγλη του τα ξημερώματα της Τετάρτης (27/3), καθώς ο ΛεΜπρόν Τζέιμς περιορίστηκε σε ρόλο θεατή. Το Μιλγουόκι έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στην ομάδα του Λος Άντζελες, απώλεσε προβάδισμα 19 πόντων και στο φινάλε ηττήθηκε με 124-128 στη δεύτερη παράταση ενός ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΥ αγώνα. Όστιν Ριβς και Άντονι Ντέιβις έκαναν πράγματα και θαύματα απέναντι στην παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που έγραψε το 44ο triple-double της καριέρας του, αλλά αστόχησε σε δίποντο με το σκορ στο 121-121 και είχε 0/2 βολές με το σκορ στο 121-124.

Στο 46-26 έπεσαν οι Μπακς (29-8 εντός και 17-18 εκτός έδρας), με τον Greek Freak (29 πόντοι, 21 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ σε 46:24) να είναι ως συνήθως ο κορυφαίος τους, το βράδυ που ο Κρις Μίντλετον είχε 4/15 σουτ σε 39 λεπτά, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ 9/29 σουτ (3/14 τρίποντα) σε 49 λεπτά, ο Μπρουκ Λόπεζ εννέα πόντους και ο Μαλίκ Μπίσλι 5/14 σουτ από την περιφέρεια σε 40 λεπτά. Στο Μιλγουόκι ήθελαν πολύ το αποτέλεσμα, δεν έβαλαν το καλάθι στο τέλος της κανονικής διάρκειας, είχαν κακή άμυνα στο τελευταίο σουτ των αντιπάλων τους και σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες για να κλειδώσουν το αποτέλεσμα.”Δεν εμπιστευθήκαμε την πάσα μας απόψε. Πήραμε πολλά σουτ χωρίς πάσα ή με μία πάσα. Κάποιες φορές θα τη γλιτώσουμε, επειδή έχουμε παίκτες που θα σκοράρουν, όμως απόψε χάσαμε την εμπιστοσύνη μας” ήταν η πρώτη ατάκα του Ντοκ Ρίβερς.

Στο 40-32 ανέβηκαν οι Λέικερς (27-12 εντός και 13-20 εκτός έδρας) με επική εμφάνιση από τον Άντονι Ντέιβις (34 πόντοι, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ σε 51:51) την οποία δεν γίνεται να επισκιάσουν τα 12/31 σουτ. Πολύ απλά διότι οι δικές του άμυνες κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο ματς, τα δικά του μπλοκ στον Λίλαρντ δεν έδωσαν την νίκη στο Μιλγουόκι. Σπουδαίος ο Όστιν Ριβς στο δεύτερο μέρος (29 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ), έβαλε και το τρίποντο για το 121-124, βραδιά που θα την θυμούνται για καιρό στο Λος Άντζελες καθώς επιβίωσαν με 38.9% στα συνολικά σουτ σε μία από τις πιο καλές έδρες του ΝΒΑ.

50-50 οι πόντοι στη ρακέτα, 27-8 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 26-13 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 18-14 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 20-20 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), με 93.8% σούταραν οι Λέικερς από τη γραμμή των βολών (30/32), με μόλις 64.7% σούταραν οι γηπεδούχοι (11/17) σε σημαντικά λιγότερες.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Νιου Ορλίανς Πέλικανς τα ξημερώματα της Παρασκευής (29/3) στις 02:00, ξανά στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Χτύπησε με spin-move τον Ντέιβις στην πρώτη φάση του αγώνα και σκόραρε μετά από προσποίηση, αμέσως μετά πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το 4-0. Επιτέθηκε ξανά και ξανά στον Ντέιβις, είχε 7/5/1 και ένα μπλοκ στο πέμπτο λεπτό, πήρε νωρίς τις πρώτες ανάσες και σε 7:47 στην περίοδο είχε ένα… χαλαρό 7/7/2 από 3/3 δίποντα και 1/2 βολές. Άνοιξε τη δεύτερη με νέες επελάσεις, την έκλεισε ακόμη πιο εντυπωσιακά. Δεν είχε αντίπαλο στο ριμπάουντ, δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι, σκόραρε με άνεση και χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, πήγε στο ημίχρονο με 17/11/4 έχοντας 8/10 δίποντα και 1/3 βολές.

Στις αρχές του β’ μέρους δεν βρήκε χώρους για να επιτεθεί, είχε όμως καλές δημιουργίες που ανέβασαν τον αριθμό των ασίστ του, έφτασε τις επτά στα μέσα της τρίτης περιόδου. Προς το φινάλε είχε εννέα, πήρε ένα τρελό επιθετικό ριμπάουντ και πρόλαβε τον χρόνο για το 88-74 του δωδεκαλέπτου. Ήταν παντού σε άμυνα κι επίθεση (23/13/9/2/3), γύρισε επτά λεπτά πριν από το τέλος με το σκορ στο 94-82 και έκανε back-to-back λάθη. Άνοιξε χώρο για Μίντλετον και Λίλαρντ. Εκείνοι δεν έβαλαν το μεγάλο σουτ, με τον πρώτο να του βγάζει την άλεϊ-ουπ πάσα αλλά τον Γιάννη να μην την καρφώνει για την νίκη στα 0.8″.

Έγραψε το triple-double με τη 10η ασίστ σε τρίποντο του Μπίσλι από τη γωνία για το 104-101 στην αρχή της παράτασης, με ένα tip στη μπάλα έβγαλε την 11η ασίστ για νέο τρίποντο του Μπίσλι για το 111-111, έσωσε την κατοχή μετά από το μπλοκ του Ντέιβις στον Λίλαρντ και από εκείνον ξεκίνησε η επίθεση για το τρίποντο του Dame για το 117-115. Έβαλε φοβερό καλάθι για το 121-119 στο 57′, αστόχησε με το σκορ στο 121-121, πήρε επιθετικό ριμπάουντ με το σκορ στο 121-124 και είχε 0/2 βολές.