NBA: Ο Αντετοκούνμπο έβαλε 34 πόντους, αλλά χαμογέλασαν οι Σίξερς (+vids)

NBA: Οι Σίξερς παρά τους 34 πόντους που σκόραρε ο Αντετοκούνμπο έσπασαν το σερί των Μιλγουόκι Μπακς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι ο ηγέτης των Μιλγουόκι Μπακς, σημείωσε 34 πόντους κόντρα στους Σίξερς, αλλά δεν έφταναν.

Οι Μπακς γνώρισαν την πρώτη τους ήττα έπειτα από 16 σερί νίκες, με τους 76ερς να επικρατούν με 133-130. O Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 9/18 δίποντα και 16/18 βολές. Στην κρίσιμη επίθεση, όμως, έκανε βήματα κι εκεί τελείωσαν όλα.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και η πρώτη περίοδος έληξε 29-29, ενώ στο ημίχρονο οι Μπακς προηγήθηκαν 59-53. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Γκρέισον Άλεν με 6/6 τρίποντα έδωσε διαφορά στην ομάδα του Αντετοκούνμπο και συγκεκριμένα το σκορ έφτασε στο 99-85. Οι Σίξερς, ωστόσο, με τον Τζέιμς Χάρντεν να είναι κομβικός στην τέταρτη περίοδο, μείωσαν τη διαφορά, έκαναν την ανατροπή και νίκησαν.

Ο Χάρντεν σημείωσε 38 πόντους, είχε 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Ζοέλ Εμπίιντ να είχε 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τα «Ελάφια» εκτός από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ξεχώρισαν οι Χόλιντεϊ (26π, 4ρ, 13ασ), Λόπεζ (26π, 6ρ, 4ασ), Άλεν (20π, 3ρ, 3ασ).

Τα δωδεκάλεπτα: 29-29, 59-53, 99-85, 130-133