Νίκησε με 2-1 ο Διαγόρας το Αιγάλεω

O Διαγόρας έπαιξε εξαιρετικά, σημείωσε δύο γκολ, είχε φάσεις για ακόμη περισσότερα τέρματα και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα της SL2 κόντρα στο Σίτι. Οφσάιντ το γκολ του Αιγάλεω.
Ο Διαγόρας κέρδισε με 2-1 του Αιγάλεω στη Ρόδο, στην αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Super League 2.

Καλή στιγμή για τον Διαγόρα στο 5’, με το σουτ του Λεσάι μέσα από την περιοχή να κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κατσιμήτρος πρόλαβε τον Μανιά πριν ο φορ του «γηραιού» φανεί απειλητικός. Νέα μεγάλη ευκαιρία είχε ο Διαγόρας με τον Αντεσίνα να αποφεύγει τους αντιπάλους τους, ενώ το σουτ του Νιγηριανού εξτρέμ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου στο 17’. Τεράστια ευκαιρία χάθηκε για το «Σίτι» στο 20’. Ωραία κυκλοφορία από τους φιλοξενούμενους, ο Ναζίμ έστρωσε για τον Νταβιώτη, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σηφάκη. Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε στο 40’ να ανοίξει το σκορ. Υπέροχη σέντρα του Λούκιτς, ο Λεσάι με πανέμορφη γυριστή κεφαλιά έχοντας αντίπαλο στην πλάτη του νίκησε τον Κατσιμήτρο για το 1-0. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Διαγόρας έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Υπέροχη αντεπίθεση για τον «Γηραιό» με τον Αντεσίνα να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, ο Νιγηριανός έκανε τη σέντρα και ο Λεσάι αφού κατέβασε μέσα στην περιοχή εκτέλεσε εντυπωσιακά τον Κατσιμήτρο για το 2-0. Ο Διαγόρας έχασε δύο καλές στιγμές στο 49’ και στο 51’. Αρχικά ο Μανιάς έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Λούκιτς, όμως το πλασέ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα άουτ και δύο λεπτά μετά με τον Αντεσίνα να βγαίνει τετ-α-τετ αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει τον Κατσιμήτρο. Το τελικό 2-1 γράφτηκε στο 90+5′, με το Σίτι να μειώνει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Γκάβριτς να πλασάρει εύστοχα τον Σηφάκη, ενώ οι γηπεδούχοι θεωρούν ότι υπήρχε οφσάιντ στη φάση.

Συνθέσεις:

Διαγόρας (Γράφας): Σηφάκης, Αρίας, Δημητρίου, Σταματούλλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Τσιαντούλας, Λούκιτς (85′ Ιγκνάτοβιτς), Αντεσίνα (80′ Νικόλης), Λεσάι (67’ Μουντές), Μανιάς.

Αιγάλεω (Τζουκάνοβιτς): Κατσιμήτρος, Τάμπας (72’ Πέτκοβιτς), Παυλάκης, Ζιούλης, Θεολόγου, Μπάμπης (66’ Κολλάς), Νταβιώτης (55’ Γκάβριτς), Ναζίμ, Σταμένκοβιτς, Ραμίρεζ (55’ Καμαρά), Βάρκας.