Superleague

Ο Αστέρας Τρίπολης 2-1 την Χάποελ…

Ο Αστέρας με σκόρερ τους Μανιά και Τσιλανίδη επικράτησε με 2-1 της Χάποελ σε ένα φιλικό που θύμισε έντονα κανονικό παιχνίδι γιατί ήταν αρκετά δυνατό.

Τρίτο φιλικό, τρίτη νίκη για τον Αστέρα στην Πολωνία που επικράτησε της Χάποελ με 2-1 και έδειξε αρκετά θετικά δείγματα σε ένα ματς που θύμισε αγώνα πρωταθλήματος καθώς έγινε κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες και με αρκετή ένταση στην διάρκεια του.

Η Χάποελ προηγήθηκε στο 25′ με κοντινό πλασέ αλλά στο 26′ οι Αρκάδες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Πασαλίδη. Ο Μανιάς ανέλαβε την εκτέλεση του και έκανε το 1-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε αμέσως αφού λόγο έντονης βροχόπτωσης η ανάπαυλα κράτησε μόνο πέντε λεπτά. Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και πήρε το προβάδισμα στο 47′ με τον Τσιλιανίδη μετά από ωραία πάσα του Μουνάφο.

Οι Αρκάδες θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο γκολ στο 56′ αλλά ο Καλτσάς από καλό σημείο πλάσαρε έξω. Εν συνεχεία οι παίκτες της Χάποελ έπαιξαν πιο δυνατά και κυριάρχησαν στο κέντρο και λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Ρόλε, Τσιλιανίδης, Καλτσάς, Μανιάς.

Αγωνίστηκαν και οι: Παπαδόπουλος, Βαλιέντε, Μαρτίνεθ, Μπελόκ, Μπαστιάνος, Μουνάφο, Δουβίκας, Χριστόπουλος, Ματρικάρντι, Κουμάντεϊ και Τζίμας.