Μεσσηνία

O MΓΣ 1-2 τον Αστέρα Βαλύρας

Νίκη με σκορ 1-2 επί του μαχητικού Αστέρα Βαλύρας πέτυχε ο φιλόδοξος Μεσσηνιακός ΓΣ  του Σταύρου Χριστόπουλου, στην κυριακάτικη 13/01 αναμέτρηση που διεξήχθη στο δημοτικό  γήπεδο Ιθώμης, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο της Β΄ Μεσσηνίας.

Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 1-0 με γκολ από τα αποδυτήρια… σε σουτ του Κωστή Σιάγκρη (σ.σ. η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα βρήκε και στην ποδοκνημική  αμυντικού του ΜΓΣ, στο 16ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι ο Μπραχίμι ισοφάρισε σε 1-1, πέντε λεπτά πριν λήξη το α΄ημίχρονο ο Ηλίας Μουρούσιας βρέθηκε τετ α τετ με το Κώστα  Γαβρά και ο πράσινος πορτιέρο κατέβασε  ρολλά στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα που έχασαν οι κιτρινόμαυροι της Ιθώμης, και στο 66ο λεπτό ο Δημητρίου πέτυχε το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

O MΓΣ 1-2 τον Αστέρα Βαλύρας O MΓΣ 1-2 τον Αστέρα Βαλύρας O MΓΣ 1-2 τον Αστέρα Βαλύρας

Αξιοσημείωτο του ματς οι καταπληκτικές αποκρούσεις του γκολκίπερ των γηπεδούχων Παναγιώτη Σταθόπουλου, ενώ στο 80ο λεπτό σε φοβερό «κεραυνό» που εξαπέλυσε ο Χάρης Φουρναράκος ο Νο 1 του ΜΓΣ απέκρουσε η μπάλα στη συνέχεια βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του και κατέληξε άουτ

Ο καλαματιανός ρέφερι Δημήτρης Ταβουλαρέας ελέγχετε για τη φάση του πέναλτι, το οποίο ο τεχνικός του Αστέρα Νίκος Μανιατέας θεώρησε αρκετά αυστηρό,  με λάθη οι βοηθοί του Γαϊτάνης  και Μπάρδης.

ΑΠΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ (Νίκος Μανιατέας):Σταθόπουλος, Σιάγκρης, Κουλέτσης (43΄Τάτσης), Φουρναράκος, Πανταζής (46΄Θεοδωρακόπουλος), Μπούτρος, Γεωργακόπουλος, Καρμπαλιώτης, Καρύδης, Μουρούσιας και Νίκας (73΄Καλαφάτης)

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ ΓΣ (Σταύρος Χριστόπουλος):   Γαβράς, Θεοδωρόπουλος, Κριτσωτάκης, Γιαννακόπουλος, Κουλουράς, Παπαδέας, Καραγιαννίδης, Νιαούλε (80΄Πετρόπουλος), Γιακουμής,  Μπραχίμι και Δημητρίου