Σπάρτη

Οι “Σπαρτιάτες” “μπέμπηδες”… πάγωσαν στο 86′ την Λάρισα!

Στο 86' οι "Σπάρτιάτες" πάγωσαν στον Απόλλωνα Λάρισας...

Στις τρεις σερί νίκες σταμάτησε ο Απόλλων Λάρισας, καθώς η Σπάρτη πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στη Φιλιππούπολη.

Τους Λαρισαίους πάγωσε στο 86’ ο Στογιάνοβιτς, καθώς ισοφάρισε και έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Όσο για τους Λαρισαίους εκείνοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 51’ με τον Μαρκολίνο, ωστόσο έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και να κάνουν το τέσσερα στα τέσσερα.

Αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν γκολ με πέναλτι.

Στη Σπάρτη ανήκε η πρώτη άξια αναφοράς φάση, μιας και στο 2’ το φάουλ του Στογιάνοβιτς πέρασε πάνω από την οριζόντια δοκό του Μαντζάρη, ενώ επτά λεπτά αργότερα το τελείωμα του Πολέτο έδιωξε δύσκολα ο Σταματόπουλος, αποσοβώντας τον κίνδυνο. Δέκα λεπτά έπειτα από την έναρξη του αγώνα, οι Λαρισαίοι κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Κουρτεσιώτης δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Σπάρτης.

Με τη συμπλήρωση των 20’ ο Μαρκολίνο δεν εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του πορτιέρο των Λακώνων, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 34’ το σουτ του Ράμος από την περιοχή απομάκρυνε ο Σταματόπουλος και στο 39’ η κεφαλιά του Μαντζίρη κατέληξε ελάχιστα έξω.

Στο 51ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν εκ νέου πέναλτι, το οποίο έκανε γκολ ο Μαρκολίνο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τασιουλής βγήκε στο ένας με έναν με τον γκολκίπερ της Σπάρτης, δίχως όμως να βάλει τη μπάλα στο πλεκτό, ενώ στο 86’ οι Πελοποννήσιοι κέρδισαν πέναλτι και ο Στογιάνοβιτς το μετέτρεψε σε γκολ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του Τροΐζι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, μιας και ο Λίταινας με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο βάθος της εστίας της Σπάρτης.

ΣΚΟΡΕΡ: 51’ πεν. Μαρκολίνο / 86’ πεν. Στογιάνοβιτς

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής) . Βοηθοί: Μαλανδρής (Χαλκιδικής), Σακκάς (Θεσσαλίας). Πολύ  καλοί όλοι τους.
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90+ Βλάχος

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Κοντοές, Σουλιώτης, Χατζής, Τασιούλης (75’ Λίταινας), Λούκας Ράμος (70’ Αγιώτης), Μαρκολίνο (79’ Καμπέρης), Πολέτο, Λουκάο.
Σπάρτη (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης (90+ Αρώνης), Καινούργιος (75’ Ρούμπος), Κωνσταντινόπουλος (64’ Καλούσης), Μαντζίρης.

Πηγή: Ligasnews