Ολυμπιακός – Ζάλγκιρις Κάουνας 90-80: Βεζένκοβ βγαλμένος από όνειρο (+video)

Οι Πειραιώτες έκαναν τη δουλειά μπροστά σε άδειες εξέδρες, χωρίς να ζοριστούν υπερβολικά, χωρίς να πιεστούν στα όριά τους και πλέον ελπίζουν ότι το απόγευμα της Κυριακής (16/10 στις 19:15) ο κόσμος θα γεμίσει το ΣΕΦ για την αναμέτρηση με το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη, πριν από την πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν και τους εκτός έδρας αγώνες με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια. Χρειάζονται το χειροκρότημα, την υποστήριξη, την αγκαλιά μετά από αυτό το “καυτό” ξεκίνημα στη χρονιά.

Απίθανα πράγματα, για ακόμα μία φορά, από τον Σάσα Βεζένκοβ (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ) που έχει βαλθεί να διεκδικήσει και το βραβείο του MVP αλλά και του πρώτου σκόρερ της διοργάνωσης, εντυπωσιακή “επαναφορά” του Μουσταφά Φαλ μετά από το κακό βράδυ στη Βαρκελώνη, σαρωτικός στο πρώτο μέρος ο Τόμας Γουόκαπ, το ίδιο και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που δικαιώνει τις προσδοκίες. Μόλις δύο λεπτά έπαιξε ο Ταρίκ Μπλακ, που αποβλήθηκε με τέσσερα φάουλ και τεχνική ποινή.

O MVP

Αυτά που κάνει ο Σάσα Βεζένκοβ, είναι βγαλμένα από τα όνειρά του. Σκόραρε 23 πόντους από 14 σουτ (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές), έκανε ρεκόρ καριέρας με 14 ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, κέρδισε πέντε φάουλ χωρίς να κάνει εκείνος, συγκέντρωσε 37 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, όλα αυτά στα 36:26 που έμεινε στο παρκέ. Είναι ο καλύτερος παίκτης στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή, ο πιο καυτός, ο πιο διασκεδαστικός, αυτός με τη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους δεν πρόσφερε στη Ζάλγκιρις, απέναντι σε μια ομάδα που έχει συνηθίσει να αντιμετωπίζει. Ο βραχύσωμος γκαρντ έμεινε στους 4 πόντους (2/5 δίποντα) σε 16 λεπτά, έδωσε δύο ασίστ και έκανε δύο λάθη, σε μια βραδιά που οι Λιθουανοί τον είχαν ανάγκη.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο με 1/7 τρίποντα και με έξι ασίστ για πέντε λάθη, την ώρα που η Ζάλγκιρις είχε βάλει τέσσερις πόντους από δεύτερες ευκαιρίες. Στο ημίχρονο ο Βεζένκοβ είχε 14 πόντους (πέρυσι μέτρησε 13.7 πόντους ανά αγώνα) από οκτώ σουτ, η αναλογία ασίστ λαθών είχε ανέβει στο 12-6 και το δίποντο των Λιθουανών είχε πέσει στο 38.1%. Από τα έξι λάθη στα πρώτα 11 λεπτά, οι Πειραιώτες έπεσαν στα δύο στα επόμενα 19, με τον Βεζένκοβ να γράφει το double-double (20/10) πριν καν βγει η τρίτη περίοδος, ενώ στο τέλος της βραδιάς οι 25/28 βολές που είχαν οι γηπεδούχοι ήταν μία νέα μεγάλη επίδοση μετά από τις 25/25 που έγραψαν στη Βαρκελώνη.

Ο αγώνας

Με τους Γουόκαπ, Κάναν, Βεζένκοβ, Πίτερς, Φαλ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που είδε τον Σμιτς να σκοράρει επτά γρήγορους πόντους για το 2-9 στο τρίτο λεπτό, αλλά τον Γάλλο σέντερ του Ολυμπιακού να απαντάει με εννέα δικούς του για το 14-11 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Γουόκαπ έκανε ασύλληπτη δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, όμως οι Λιθουανοί άντεχαν χάρη στα μακρινά τους σουτ για το 18-21 του δεκαλέπτου.
Με τον Λαρεντζάκη να δίνει πνοή στο σκοράρισμα, με φλότερ και τρίποντο από τη γωνία, οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά (24-23 στο 12′) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Βεζένκοβ πήρε φάσεις, όμως το ίδιο έκανε και ο Μπραζντέικις που με τη δύναμή του έφτασε τους 11 πόντους για να μειώσει στον έναν (31-30). Το ματς δεν ήταν πολύ ποιοτικό, με άδειες εξέδρες δεν ήταν εύκολο να βρουν ρυθμό οι παίκτες του Ολυμπιακού, ακόμη κι έτσι όμως για τον Βεζένκοβ όλα έμοιαζαν εύκολα καθώς με δικές του προσπάθειες και με γκολ-φάουλ έφτασε η διαφορά στους οκτώ (41-33) πριν ο Λαρεντζάκης γράψει το 44-35 του ημιχρόνου.

Βεζένκοβ και Γουόκαπ έκαναν θραύση και στο ξεκίνημα του β’ μέρους, πριν ο Φαλ βάλει γκολ-φάουλ για το 52-45 στο 24′, όταν η Ζάλγκιρις προσπάθησε να ανεβάσει την ένταση στην άμυνά της. Ο Γουόκαπ με τρίποντο (57-48) συνέχισε να κάνει μαγικά πράγματα, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε, μάτσαρε την ένταση των Λιθουανών όποτε εκείνοι προσπαθούσαν να ισορροπήσουν τον αγώνα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (67-58) για να παραμείνει το αφεντικό του αγώνα.

Ένα “νεκρό” τρίλεπτο στο ξεκίνημα της τέταρτης βοήθησε τη Ζάλγκιρις να μείνει κοντά, όμως ο Σλούκας έβαλε γκολ-φάουλ για το 70-61 και στη συνέχεια οι Βεζένκοβ (γκολ-φάουλ) – ΜακΚίσικ έτρεξαν ένα σερί 5-0 για το 81-70 που έκρινε το ματς σχετικά νωρίς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ρότσα, Σεμές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λαρεντζάκης 15 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 15 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11/12 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ, Πίτερς 6 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπλακ, ΜακΚίσικ 5

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 14 (3), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6 (2/7 δίποντα), Σμιτς 10 (2), Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 21 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 12 (4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους 5 (1), Ουλάνοβας 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/42 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 25/28 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 15/33 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν, ο Ολυμπιακός θα παίξει εκτός έδρας με τη Ρεάλ Μαδρίτης (19/10 στις 21:45) και με τη Μπασκόνια (21/10 στις 21:30). Η Ζάλγκιρις, από την άλλη, θα υποδεχθεί στο Κάουνας τη Βίρτους Μπολόνια (18/10 στις 20:00) και στη συνέχεια τη Μπαρτσελόνα (20/10 στις 20:00).