Ο Παναρκαδικός ΑΟ συνεπής με τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις σ’ ένα ακόμη εξαιρετικά σημαντικό παιχνίδι κατάφερε να κάνει ένα ακόμη βήμα (αποφασιστικό αυτή τη φορά) για την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία, αγκαλιάζοντας σχεδόν ένα από τα εισιτήρια ανόδου. Συγκεκριμένα το απόγευμα της Τετάρτης (15/05) επικράτησε με σκορ 1-0 του ΑΟ Μιλτιάδη στην ιστορική του έδρα για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου της διαδικασίας των μπαράζ ανόδου.

Σ’ ένα ματς το οποίο ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερή του διάρκεια, ο Παναρκαδικός με ηρεμία, συγκέντρωση και υπομονή στηρίχθηκε στην αποτελεσματική αμυντική του λειτουργία που δεν επέτρεψαν στη Μεσσηνιακή ομάδα να κάνει τη μεγάλη φάση στο ματς, «χτυπώντας» σε μια φάση στο οποίο οι «φιλοξενούμενοι» έμειναν ανοργάνωτοι στα μετόπισθεν, δίνοντας την ευκαιρία στον Αποστολή Στρέμπα με πλασέ να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Παναρκαδικός – ΑΟ Μιλτιάδης 1-0: Η νίκη  – ανόδου των “Αρκάδων” (+pics)

Για μια ακόμη φορά δυναμική ήταν η παρουσία του κόσμου που έδωσε επιπλέον ενέργεια στο «τριφύλλι», που μετά από 4 αγωνιστικές έχει καθιερωθεί στην κορυφή της βαθμολογίας με 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 10 βαθμούς, που του επιτρέπουν να έχει το απόλυτο πλεονέκτημα για τη μαθηματική άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Ισορροπημένο α’ ημίχρονο με πιο απειλητικός τον Παναρκαδικό…

Το α’ ημίχρονο αποδείχθηκε ισορροπημένο από τις δύο ομάδες που φρόντισαν να δώσουν βάρος στην αμυντική λειτουργία και από εκεί και πέρα αναζητώντας τις προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου γκολ. Επιθετικά από τη μία πλευρά οι «φιλοξενούμενοι» είχαν την ευκαιρία να πατήσουν πολλές φορές περιοχή αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση για γκολ. Την ίδια ώρα ο Παναρκαδικός αποδείχθηκε περισσότερος απειλητικός έχοντας 3-4 στιγμές με επικίνδυνες τελικές απέναντι στον τερματοφύλακα Κωνσταντακόπουλο.

Στο 18’ μετά από σέντρα του Κολοστούμπη ο Στρέμπας σε κεφαλιά που πραγματοποίησε είδε τη μπάλα να μπλοκάρει ο αντίπαλο τερματοφύλακας. Στο 31’ ο Τσακωνάκος έστρωσε στο Νίκο Λυμπερόπουλο το πλασέ του οποίου έφυγε εκτός εστίας. Στο 32’ από σέντρα από αριστερά ο Στρέμπας από εξαιρετική θέση έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Σαραντόπουλος, αλλά ο Κωνσταντακόπουλος έβγαλε σωτήρια σε κόρνερ. Με διπλή απόκρουση ο ίδιος παίκτες είπε «όχι» και στο σουτ του Σαραντόπουλου ύστερα από ατομική του ενέργεια. Ο επιθετικός του Παναρκαδικού στο 40’ έστειλε τη μπάλα άουτ από καλή θέση. Καλύτερη στιγμή για τον Μιλτιάδη στο α’ μέρος το σουτ του Σαραντόπουλου από καλή θέση το οποίο ωστόσο κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Βρήκε το γκολ με Στρέμπα στην επανάληψη το «τριφύλλι»…

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του ματς «έπεσε» με τους «φιλοξενούμενους» όσο περνούσε η ώρα να προσπαθούν να «ρίξουν» το ρυθμό μην επιτρέποντας στον Παναρκαδικό να απειλήσει, δείχνοντας συμβιβασμένοι ακόμη και με το ισόπαλο αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικό ότι η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης ήταν η σέντρα – σουτ του Μιχόπουλου που ανάγκασε τον Κωνσταντακόπουλου σε επέμβαση.

Ο Παναρκαδικός που ήταν η ομάδα που επιδίωξε να βρει τρόπο να φτάσει στο γκολ, παρά τις αρκετές διακοπές και καθυστερήσεις κατάφερε τελικά στο 65’ να σκοράρει όταν μετά από γέμισμα ο Στρέμπας με έξοχο κατέβασμα της μπάλας και πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0. Στο 63’ το πλασέ του Στρέμπα μετά από κόντρα κατάληξε στην αγκαλιά του πεσμένου Κωνσταντακόπουλου. Στο 76’ μετά από γύρισμα του Σαραντόπουλου, το πλασέ του Γιαννακούρα μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Στο 84’ ο Στρέμπας αρχικά με το κεφάλια και στη συνέχεια με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κωνσταντακόπουλο.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού | 15/05/2024 (17:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 600-700.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Γκαϊτατζής (Αθηνών).
ΒΟΗΘΟΙ: Θεόδωρος Γαλάνης (Αθηνών), Σταύρος Μαρκαντωνάτος (Αθηνών).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Χαρίλαος Νενεκούμης (Αργολίδος).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 65’ Στρέμπας.