Παναθηναϊκός-Προμηθέας 93-62: Σκόρπισε τον Προμηθέα και φουλάρει για Μπολόνια

Μόνο για ένα δεκάλεπτο φάνηκαν ανταγωνιστικοί στο ΟΑΚΑ οι Πατρινοί, καθώς ο Παναθηναϊκός ήρθε με… φόρα από τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα, πάτησε το… γκάζι και επικράτησε άνετα με 93-62, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές που ήρθαν από τον πάγκο.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και ενέργεια στην άμυνα, ο Εργκίν Αταμάν είδε με ικανοποίηση την ομάδα του να παίρνει μία πολύ εύκολη νίκη απέναντι στον τέταρτο της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της κανονικής περιόδου της Basket League, φθάνοντας στο 21-1 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο εκτός έδρας ματς με την Βίρτους Μπολόνια, που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη θέση του στην τελική κατάταξη της Euroleague.

Ο αγώνας

Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν καλό ρυθμό επιθετικά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα. Οι Ναν και Ρέινολντς ανέλαβαν δράση εκατέρωθεν, με τον Χέιλ να διαμορφώνει το +3 (12-9, 6′) του Προμηθέα. Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας ένα σερί 10-0. Ο Παπαπέτρου ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα σ’ αυτό το σημείο και οδήγησε το “τριφύλλι” στο +7 (19-12). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο, πριν ο Μπαζίνας διαμορφώσει το 19-15 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο Εργκίν Αταμάν πήρε σημαντικές λύσεις από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, όπως οι Αντετοκούνμπο και Γκριγκόνις. Ο Έλληνας ψηλός και ο Λιθουανός σμολ φόργουορντ ήταν καθοριστικοί σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα, ώστε οι “πράσινοι” να βρεθούν στο +12 (29-17, 13′). Ο Πάπας με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 29-22 για τον Προμηθέα, όμως οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον Παναθηναϊκό, που πήγε σε πολύ ψηλά την παραγωγικότητά του. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την ευστοχία τους στο φινάλε του ημιχρόνου και πήγαν στην ανάπαυλα με +22 (49-27).

Κάπως έτσι, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε από το πρώτο μέρος. Σ’ αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο η απόδοση της second unit του Παναθηναϊκού, η οποία ήταν κι αυτή που βρέθηκε στο παρκέ για την έναρξη της τρίτης περιόδου, σε ένα από τα αξιοσημείωτα στοιχεία της αναμέτρησης. Οι “πράσινοι” είχαν καλό ρυθμό επιθετικά και παρά την ευστοχία των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια, ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στο +29 (75-46) και δεν επέτρεψαν στον Προμηθέα να ελπίζει σε κάτι, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο του αγώνα.

Τα πάντα είχαν κριθεί και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην τέταρτη περίοδο, με τους δύο προπονητές να ανοίγουν πολύ το ροτέισιον, κοιτώντας μέχρι και το βάθος του πάγκου. Εργκίν Αταμάν και Ηλίας Παπαθεοδώρου βρήκαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα και τίποτα δεν άλλαξε στην εικόνα της αναμέτρησης. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός έφθασε ακόμη και στο +38 (91-53), λίγο πριν το φινάλε του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 49-27, 75-46, 93-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας, Παπαπέτρου 14 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Ναν 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Λεσόρ 2, Μήτογλου 4, Καλαϊτζάκης 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Βιλντόσα 10 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Μωραΐτης 12 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 4, Αντετοκούνμπο 4 (2/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/1 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 13 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 11 (3/9 τρίποντα), Κόνιαρης 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Χρυσικόπουλος, Στίβενς 3, Χέιλ 16 (2/4 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πλώτας, Μπαζίνας 3 (1), Πάπας 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Κόφι 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ετσενίκε 2 (1/5 δίποντα), Καραγιαννίδης