Μεσσηνία

Πανθουριακός – Μεθώνη 2-0: Έπιασε κορυφή με σούπερ άμυνα και Αθανασόπουλο

Χωρίς να δεχθεί γκολ για ακόμη μία αγωνιστική η ομάδα του Πανθουριακού, έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την κορυφή

Κορυφή πάτησε (έστω και προσωρινά) ο Πανθουριακός που εξακολουθεί να μην έχει δεχθεί γκολ μετά από 11 αγωνιστικές στην Α’ Τοπική. Η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα, αν και δυσκολεύτηκε στο α’ ημίχρονο, τελικά με τον Αθανασόπουλο (που πέρασε αλλαγή στο β’ ημίχρονο) βρήκε λύσεις κι επικράτησε της φιλόδοξης Μεθώνης με 2-0.

Στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΜ έγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνουν το γκολ.
Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε για τον Πανθουριακό στο 35′, όταν ο Σπυρόπουλος δεν μπόρεσε να σκοράρει σε ένα μοναδικό τετ-α-τετ με τον Μίντζηρα.
Η τύχη έκλεισε τα μάτια στους φιλοξενούμενους όταν απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σούλα, τράνταξε τα δοκάρια της εστίας του Κόκκαλη.
Στο β’ μέρος ο Πανθουριακός μπήκε πιο αποφασισμένος και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 50′ με τον Τρίψα.
Στο 71′ ο Αντώνης Μαυρέας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Αθανασόπουλο αντί του Κανελλόπουλου κι αυτός τον δικαίωσε σκοράροντας λίγα λεπτά αργότερα.
Στο 78′ μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Αθανασόπουλο ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Μίντζηρα κι έκανε το 1-0.
Κι αφού η ομάδα της Θουρίες δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που τις δόθηκαν για να διπλασιάσει τα τέρματά της το παιχνίδι, στα τελευταία λεπτά, έγινε θρίλερ.
Στο 91′ ο Σούλα για λίγο να κάνει το 1-1 για την ομάδα της Μεθώνης, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Κόκκαλη.
Σε “νεκρό” χρόνο, στο 95′, ο Αθανασόπουλος έκανε το 2-0, όταν μετά από αντεπίθεση πέρασε τους πάντες (και τον Μίντζηρα) για να σκοράρει.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Καρβούνη και των βοηθών του Μιχαλόπουλου, Ρηγόπουλου.

Πανθουριακός (Μαυρέας): Κόκκαλης, Παντσιώτης, Παπαγιαννόπουλος, Δημητρακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Σπυρόπουλος, Εμμανουήλ, Λεό (94΄ Μπαζάνης), Τρίψας (91΄ Ράπτης), Κανελλόπουλος (61΄ Αθανασόπουλος)

Μεθώνη (Κοσυφολόγος): Μίντζηρας, Τομαράς, Καγιανάς (81΄ Βασιλόπουλος), Παπανικολόπουλος, Κουτίβας, Σαμπάνι, Ηλιόπουλος, Πουλάκος, Πεΐδης, Παυλόγιαννης (61΄ Παπαδημητρίου), Σούλα