Διεθνή

ΠΑΟΚ – Άιντραχτ 2-1: Τρέλα ο Δικέφαλος, ξέρανε τους Γερμανούς στο 92′ με ήρωα Κουλιεράκη – Δηλώσεις (+videos)

Ο φετινός ΠΑΟΚ τους Ραζβάν Λουτσέσκου είναι μία ομάδα που αρνείται να παραδοθεί απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο και που προσπαθεί μέχρι τέλους για τη νίκη και αυτό ακριβώς έγινε και το βράδυ της Πέμπτης (05/10) απέναντι στην Άιντραχτ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν ένα πολύ καλό πρώτο μέρος όπου προηγήθηαν στο 28′ με τον on fire Ζίβκοβιτς, για να ακολουθήσει ένα δεύτερο μέρος όπου η κατάσταση άλλαξε άρδην, με τους αετούς της Φρανκφούρτης να έχουν τον πάνω χέρι από το 60′ μέχρι το 85′ και να φτάνουν δικαίως στην ισοφάριση στο 68ο λεπτό με τον Μαρμούς.

Στο γκολ της ισοφάρισης της Άιντραχτ ο Κουλιεράκης είχε μεγάλη ευθύνη χάνοντας τη μπάλα και επιτρέποντας στον Αιγύπτιο να βγει απέναντι στον Κοτάρσκι όμως στις καθυστερήσεις πήρε το αίμα του πίσω και με το παραπάνω, αφού μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας ως από μηχανής Θεός και έγραψε το 2-1 από κοντά.

Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε, με τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο (4-17 οι τελικές, 2-7 εντός εστίας, 45%-55% η κατοχή) και να εκτοξεύεται στους 6 βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές, με την Άιντραχτ να μένει τρεις πίσω του και τις Αμπερντίν και Ελσίνκι (έμειναν στο 1-1 στη μεταξύ τους κόντρα στην Σκωτία) να είναι στο -5 από το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Το ματς

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου θέλησε να διατηρήσει φρέσκια την ομάδα του σε ένα πολύ απαιτητικό ματς και για αυτό προχώρησε σε πέντε αλλαγές με σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι του ΠΑΟΚ, με τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα να είναι οι Βιεϊρίνια, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ και Σαμάτα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν καθαρά αναγνωριστικά, με την Άιντραχτ να έχει πάντως περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της και να δημιουργεί την πρώτη επικίνδυνη φάση στο 7ο λεπτό. Οι παίκτες του Τόπμελερ κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα γύρω από την περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Σαϊμπί έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, για να κάνει το σουτ στην κίνηση ο Ενκουνκού και να στείλει τη μπάλα να χτυπήσει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι.

Τρία λεπτά αργότερα οι Θεσσαλονικείς είχαν το πρώτο τους σουτ με αξιώσεις, αυτό του Βιεϊρίνια μέσα από τη μεγάλη περιοχή που δεν βρήκε στόχο, για να έρθει στο 17ο λεπτό μία φάση που σήκωσε την Τούμπα στο πόδι. Γρήγορη μετάβαση από τους παίκτες του Δικεφάλου, ο Ζίβκοβιτς έβγαλε κάθετη πάσα στον Σαμάτα και εκείνος νίκησε τον Τραπ με πλασέ εντός περιοχής περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του για να του στερήσει όμως τη χαρά του γκολ το VAR που τσέκαρε τη φάση και διαπίστωσε πως ήταν (οριακά) εκτεθειμένος.

Η φάση αυτή έδωσε πίστη και αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Λουτσέσκου και η συνέχεια τους βρήκε να έχουν καλύτερη εικόνα στο χορτάρι, για να βρουν τελικά το γκολ στο 28′ μέσα από στημένη φάση. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με το γλυκό αριστερό πόδι του, με τη μπάλα να περνάει από πολλά πόδια και να καταλήγει στη δεξιά γωνία της εστίας του Τραπ, για να γίνει το 1-0 με το 8ο φετινό γκολ του Σέρβου διεθνούς εξτρέμ σε όλες τις διοργανώσεις με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Μετά από τη συμπλήρωση του ημιώρου η Άιντραχτ προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο για να φτάσει στην ισοφάριση, όμως παρά το γεγονός πως έκλεισε το πρώτο μέρος με 9 τελικές (3 ο ΠΑΟΚ) φάνηκε να εγκλωβίζεται από το άριστο τακτικά παιχνίδι της ελληνικής ομάδας, με σημαντικότερη απειλή της να είναι το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Σκίρι που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κοτάρσκι στο 37ο λεπτό.

Ο Λουτσέσκου δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους δίνοντας ψήφο εμπιστοσύνης στην ενδεκάδα που τα πήγε περίφημα στο πρώτο μέρος και μέχρι το 60′ οι ασπρόμαυροι έκαναν άψογη διαχείριση του υπέρ τους 1-0, με τη μοναδική αξιόλογη φάση σε αυτό το διάστημα να είναι μία γυριστή κεφαλιά του Κνάουφ που έβγαλε σε κόρνερ με ψυχραιμία ο Κοτάρσκι.

Στο 62ο λεπτό η Άιντραχτ είχε την πρώτη καθαρή ευκαιρία της στο δεύτερο μέρος, με το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής του Σαϊμπί που υποχρέωσε τον Κοτάρσκι να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ ενώ από την εκτέλεσή του, ο Τούτα πλησίασε το γκολ όμως η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι από το δικό του πόδι.

Διαπιστώνοντας πως η κούραση είχε αρχίσει να κάνει αισθητά τα σημάδια της στην ομάδα του, ο Λουτσέσκου έκανε στο 67′ τις πρώτες του παρεμβάσεις από τον πάγκο, με τους Σβαμπ και Κωνσταντέλια να περνούν στον αγωνιστικό χώρο, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Δικέφαλος πληγώθηκε από μία άτυχη στιγμή του Κουλιεράκη.

Ο διεθνής στόπερ δεν έκανε καλό κοντρόλ και είδε τον Μαρμούς να του κλέβει τη μπάλα και να ξεχύνεται προς τη μεγάλη περιοχή για να βγει απέναντι στον Κοτάρσκι, με τον Αιγύπτιο να εκτελεί τον κίπερ του ΠΑΟΚ με άπιαστο δεξί σουτ και να φέρνει το ματς σε ισορροπία (1-1).

Το μομέντουμ στο δεύτερο μέρος είχε αλλάξει στρατόπεδο και είχε πάει ξεκάθαρα στην πλευρά των Γερμανών (0-7 οι τελικές στο 80′, 0-4 εντός εστίας), με τον Λουτσέσκου να εμπιστεύεται τους Τσιγγάρα και Ντεσπόντοφ στο 77′ αλλά την Άιντραχτ να έχει νέα μεγάλη ευκαιριά στο 83′, με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σαϊμπί που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι χάρη στην εκπληκτική εκτίναξη του Κοτάρσκι.

Εκεί όμως που η Άιντραχτ έμοιαζε να έχει το πάνω χέρι, αγωνιστικά και ψυχολογικά, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε στα τελευταία λεπτά με τη συγκλονιστική συμπαράσταση από τον κόσμο του, για να βρει τον τρόπο στο φινάλε να ρίξει στο καναβάτσο τους αετούς.

Αυτό έγινε στο 90+2′ από μία εκτέλεση φάουλ (όπως και στο πρώτο γκολ,), με τον Ντεσπόντοφ να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά και τον Χασέμπε να μην μπορεί να απομακρύνει και να στρώνει τη μπάλα στο δρόμο του Κουλιεράκη, ο οποίος εξιλεώθηκε για το λάθος του στο 68ο λεπτό αφού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε μία τεράστια νίκη στον Δικέφαλο στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Conference League (2-1).

Σημειώνεται πως αμέσως μετά το φινάλε του αγώνα επικράτησε ένταση στη φυσούνα μεταξύ των παικτών, με τον εκνευρισμο να είναι διάχυτος και τον διαιτητή να δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα στους Μεϊτέ και Τραμπ.

• ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (77′ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (67′ Σβαμπ), Μουργκ (67′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (77′ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (85′ Τόμας)
  • ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Πάτσο, Κοχ, Μαρμούς (75′ Ενγκανκάμ), Σαϊμπί (90′ Χούλια), Σκίρι, Λάρσον (90′ Χασέμπε), Χάουγκε (61′ Εμπιμπέ), Ενκουνκού (46′ Μπούτα), Τούτα, Κνάουφ