ΠΑΟΚ-Κηφισιά 2-1: «Καρδιοχτύπησε» και σώθηκε από αυτογκόλ

Προηγήθηκε στο ματς αφού είχε χάσει πέναλτι, αλλά είδε την Κηφισιά να ισοφαρίζει και τελικά ένα αυτογκόλ έδωσε… ανάσα στον ΠΑΟΚ που επικράτησε 2-1 και κοιτά τη ρεβάνς με τους Χαρτς.
Οι αρκετές αλλαγές που έκανε ο Ράζβαν Λουτσέσκου, εμφάνισαν κάποια θέματα ρυθμού στον ΠΑΟΚ. Ειδικά απέναντι στην καλή ανασταλτικά Κηφισιά. Ο «δικέφαλος» δυσκολεύτηκε αρκετά όπως εξελίχθηκε το ματς και τελικά επικράτησε με 2-1 αποφεύγοντας τα προβλήματα. Παρότι οι γηπεδούχοι ισοφαρίστηκαν στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Ένα αυτογκόλ καθόρισε τα πάντα.

Ο «δικέφαλος» είχε θέματα στη δημιουργία καθώς τον «βραχυκύκλωσε» στο πρώτο μέρος η Κηφισιά. Παρ’ όλα αυτά κέρδισε πέναλτι στο 25’, αλλά ο Ζίβκοβιτς νικήθηκε απ’ τον Κρίστινσον. Ο νεαρός Τζίμας άνοιξε το σκορ, ο Μασούρας όμως ισοφάρισε και τελικά ο Τσάπαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, σώζοντας από τα πολύ δύσκολα τον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πιεστικά, χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 14’ ένα επικίνδυνο γύρισμα του Μπάμπα σταμάτησε στον Κρίστινσον. Τελικά στο 23’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Ζίβκοβιτς σούταρε εντός περιοχής, με τον Βαφέα να πέφτει πάνω του. Ο Τσέτσιλας ειδοποιήθηκε απ’ το VAR να δει τη φάση και υπέδειξε το πέναλτι.

Ο Σέρβος εξτρέμ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Κρίστινσον να αποκρούει και να χάνεται η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 29’ ο Τάισον είχε ένα σουτ που δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε αρκετά «παγωμένος» απ’ την εξέλιξη αυτή και δυσκολευόταν να βρει ρυθμό στο ματς, τη στιγμή που η Κηφισιά έκλεινε σωστά τους χώρους. Η προσπάθεια Τάισον, Ζίβκοβιτς προς το τέλος του πρώτου μέρους, σταμάτησε πάνω στον Τσάπαν που έδιωξε σε κόρνερ.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το πρώτο μέρος θα ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα, ήρθε στο 2ο λεπτό του έξτρα χρόνου να τα αλλάξει όλα. Ο Στέφανος Τζίμας στα 17 του χρόνια «χτύπησε» στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, μετά από γύρισμα του Μπάμπα και προσπάθεια για σουτ του Μουργκ. Έτσι ο ΠΑΟΚ παρότι δεν έπιασε την καλύτερη απόδοσή του και είχε θέματα δημιουργικά, πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια.

Με σουτ χωρίς αποτέλεσμα από Σάκιτς και Οζντόεφ άρχισε το δεύτερο μέρος. Ο Ο Τετέι έγινε απειλητικός στο 54’, αλλά το γύρισμά του σταμάτησε στον Μιχαηλίδη. Καλή προσπάθεια έκανε και ο Ίλιεφ στο 57’ με τον Μπάμπα να διώχνει σε κόρνερ.

Η συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έφερε την απόκρουση του Κρίστινσεν με το κεφάλι στην προσπάθεια του Τσιγγάρα. Η Κηφισιά απ’ την άλλη έβγαινε δειλά-δειλά απ’ το καβούκι της, τουλάχιστον συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Ο Οζέγκοβιτς στο 66’ σούταρε με τον Κοτάρσκι να διώχνει σε κόρνερ.
Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ισορροπεί στη διαχείριση του ματς και την προσπάθεια να πετύχει δεύτερο γκολ. Ο Κωνσταντέλιας στο 74’ σούταρε από μακριά με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ένα λεπτό μετά, τα δεδομένα άλλαξαν με την Κηφισιά να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης. Έγινε σέντρα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Κοτάρσκι έχασε τελείως την έξοδο κι έτσι ο Μασούρας με σχετική άνεση πήρε την κεφαλιά για το 1-1.

Άμεσα οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους (πλην του χαμένου πέναλτι) στο 77’. Ο Νάρεϊ έκανε το σουτ δεν έδιωξε καλά ο Κρίστινσον, ο Μπράντον από κοντά αστόχησε και εν συνεχεία ο Λύρατζης σούταρε άουτ! Η άμεση πίεση του ΠΑΟΚ, όμως, έφερε αποτέλεσμα ένα λεπτό μετά.

Στο 78’ ο Κωνσταντέλιας με τακουνάκι άνοιξε στον Μπάμπα. Αυτός γύρισε την μπάλα και ο Τσάπαν άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η φάση εξετάστηκε απ’ το VAR μήπως έχει βγει στο γύρισμα, αλλά μέτρησε κανονικά το τέρμα. Με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα. Το 2-1 ήταν γεγονός.

Δύο σουτ του Μπάμπα κι ένα του Τάισον δεν έφεραν αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα στο εξάλεπτο των καθυστερήσεων και το κατάφερε καθώς δεν απειλήθηκε καθόλου με ισοφάριση. Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με τη δεύτερη νίκη του «δικέφαλου» στο Πρωτάθλημα. Απέναντι σε μια Κηφισιά που συγκριτικά με το ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, σαφώς είχε καλύτερο πρόσωπο. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και προσπάθησε και επιθετικά.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Καστοριάς)

Κίτρινες: Κωνσταντέλιας – Βαφέας, Πέιος, Κρίστινσον, Οζέγκοβιτς, Σάκιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74’ Λύρατζης), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Οζντόεφ, Μουργκ (68’ Νάρεϊ), Α. Ζίβκοβιτς (63’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τζίμας (74’ Τόμας).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Πέιος (84’ Νίνης), Παπασάββας, Ιλιεφ (64’ Ιπαλίμπο), Οζέγκοβιτς, Μασούρας (84’ Αντερέγκεν), Τετέι.