Superleague

Ολυμπιακός-Ατρόμητος 4-0: «Χορταστική» εμφάνιση και άνετη νίκη

Σαφώς ανώτεροι οι Πειραιώτες κόντρα στους Περιστεριώτες που έδειξαν αρκετά προβλήματα, το 4-0 λέει τα πάντα για την εικόνα του ματς – Δύο γκολ ο Μασούρας, Μαντί Καμαρά και Κίνι οι σκόρερ, δοκάρι ο Μπιέλ.
Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός πολύ ανώτερος προσέφερε θέαμα και ουσία στον κόσμο του που βρέθηκε στο γήπεδο. Έτσι ήρθε το 4-0 για τους Πειραιώτες, το οποίο και καθρεφτίζει όσα συνέβησαν στο χορτάρι. Με άνεση δημιουργούσε κινδύνους ο γηπεδούχος, απέναντι στον προβληματικό Ατρόμητο ειδικά σε ανασταλτικό επίπεδο.

Ο Μασούρας άνοιξε το σκορ, ο Μαντί Καμαρά «καθάρισε» τη νίκη πριν το ημίχρονο, με τον Μασούρα να βάζει δεύτερο προσωπικό τέρμα και τον Κίνι να «γράφει» το 4-0. Δοκάρι είχε ο Μπιέλ, για τον Ολυμπιακό που ήταν συντριπτικά ανώτερος.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να μπουν δυνατά και πιεστικά στο ματς. Στο 5’ από κόρνερ ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ. Πριν το δεκάλεπτο ο Φορτούνης είχε δύο σουτ που κόντραραν. Η πρώτη μεγάλη φάση, όμως, άνηκε στον Ατρόμητο. Στο 13’ από προσπάθεια του Βέργου η μπάλα έφτασε στον Ρομπάιγ, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση με τον Πασχαλάκη να διώχνει με τα πόδια.

Ο Φορτούνης στο 16’ έκανε γύρισμα και ο Ροντινέι είδε την προβολή του να σταματά πάνω στον Τσιντώτα. Τελικά χρειάστηκε να φτάσει το 32’ για να ανοίξουν το σκορ οι «ερυθρόλευκοι». Μετά από φάση διαρκείας, όσα δεν μπόρεσαν να κάνουν Ελ Κααμπί και Σκάρπα, το έκανε ο Μασούρας με κεφαλιά ψαράκι «γράφοντας» το 1-0.

Τρία λεπτά μετά ο Ελ Κααμπί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Μασούρας στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ κι έτσι το γκολ ακυρώθηκε. Η πίεση του Ολυμπιακού μετά το γκολ που πέτυχε ήταν μεγάλη για να «καθαρίσει» γρήγορα το ματς.

Το 2-0 ήρθε στο 45’ για τους Πειραιώτες που είδαν την πίεσή τους να καρποφορεί. Ο Μαντί Καμαρά μετά από φάση διαρκείας σούταρε διαγώνια εντός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το καθαρό προβάδισμα των γηπεδούχων που ήταν σαφώς ανώτεροι.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός δεν άργησε να σκοράρει ξανά. Από λάθος της κακής άμυνας του Ατρόμητου, επωφελήθηκε ο Μασούρας στο 49’ και πλάσαρε στα δίχτυα για το 3-0.
Με ευκολία οι Πειραιώτες δημιουργούσαν ευκαιρίες και στο 62’ ο Καμαρά σούταρε άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Μπιέλ έκανε το σουτ και τράνταξε το δοκάρι του Τσιντώτα. Τελικά το τέταρτο γκολ ήρθε στο 77’. Ο Αλεξανδρόπουλος σούταρε, ο Τσιντώτας έδιωξε και ο Κίνι πήρε το… ριμπάουντ για το 4-0.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπιέλ στερήθηκε το γκολ λόγω της εντυπωσιακής επέμβασης του Τσιντώτα, ενώ ο Ρέτσος είδε τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου να μπλοκάρει τη δική του κεφαλιά. Ο Τσιντώτας, πάντως, αποβλήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του έξτρα χρόνου γιατί ακούμπησε με τα χέρια την μπάλα εκτός περιοχής.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Τσιντώτας στο 90+4΄ (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμαρά – Φρίντγιονσον, Ασεβέδο, Τσιντώτας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ντόη, Ρέτσος, Ροντινέι, Έσε, Μ.Καμαρά (72′ Αλεξανδρόπουλος), Σκάρπα (84′ Μπρίνιτς), Φορτούνης (58′ Καρβάλιο), Μασούρας (57′ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (71′ Ελ Αραμπί).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Τσακμάκης (59′ Αθανασίου), Ασεβέδο, Φριντγιόνσον, Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Ρομπάιγ (73′ Τριμμάτης), Βέργος (66′ Αντζιέλσκι), Γιουμπιτάνα (59′ Ντιρκς).