Μπάσκετ

Πέισερς – Μπακς 126-124: Αντετοκούνμπο με 54 πόντους στην Ιντιανάπολις αλλά… έχασε! (+videos)

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έμεινε εκτός αγώνα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε και για εκείνον, έβαλε 54 πόντους στην Ιντιανάπολις, όμως οι Πέισερς ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε και αυτοί που πήραν την νίκη (126-124) σε ένα τρελό ματς.

Το ξημέρωμα της 10ης Νοεμβρίου ήταν μαγικό για τους fans του , αλλά είχε πικρό φινάλε για τον ίδιο και την ομάδα του.

Στον 727ο αγώνα της καριέρας του σε κανονικές περιόδους του  διέλυσε τα κοντέρ,  στην εκτός έδρας ήττα (126-124) από τους Ιντιάνα Πέισερς με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, με μία μαγική, με μία καθηλωτική, με μία εξωγήινη εμφάνιση. Το βράδυ που το πρόγραμμα είχε δύο αγώνες, αυτό το βράδυ ο πρωταθλητής του 2021 έστειλε το μήνυμά του, όμως το ίδιο βράδυ οι νεανικοί, φιλόδοξοι και ταλαντούχοι Ινδιάνοι πήραν το αποτέλεσμα.

Στο 5-3 έπεσαν οι Μπακς (4-1 εντός και 1-2 εκτός έδρας), με τον Αντετοκούνμπο να έχει 19/24 δίποντα και 16/18 βολές σε 36 λεπτά, αλλά να βλέπει τον Μπρουκ Λόπεζ σε κακό βράδυ και τον Ντέιμιαν Λίλαρντ εκτός εξαιτίας ενοχλήσεων στη γάμπα.I

Ο Κρις Μίντλετον ήταν πολύ καλός, αλλά παραμένει σε minutes restriction (19:52) κι αυτό πληγώνει την ομάδα του, ο Έιντριαν Γκρίφιν αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές και στο τέλος έμεινε πικρή γεύση και για τα κρίσιμα λάθη και για το αποτέλεσμα, αλλά και για το ρεκόρ καριέρας που χάθηκε για μόλις δύο πόντους.

Στο 6-3 ανέβηκαν οι Πέισερς (5-2 εντός και 1-1 εκτός έδρας), που είχαν πλουραλισμό και εντυπωσιακό πείσμα για να ρίξουν στο καναβάτσο τον κορυφαίο παίκτη του κόσμου. Ο clutch Ταϊρίς Χαλιμπάρτον είχε 29 πόντους και 10 ασίστ, ο δευτεροετής Μπεν Μάθουριν είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μάιλς Τέρνερ άνοιξε το γήπεδο με τα περιφερειακά του σουτ και με 20 τρίποντα οι Ινδιάνοι άξιζαν την νίκη και την πήραν. Σπουδαία δουλειά από τον Μπρους Μπράουν που έχει υποτιμηθεί, με τον Ρικ Καρλάιλ να στέλνει συνεχώς δεύτερο παίκτη στον Αντετοκούνμπο στα τελευταία λεπτά για να βγάλει τη μπάλα από τα χέρια του.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Μάτζικ στο Ορλάντο, τα ξημερώματα της Κυριακής στη 01:00 Ελλάδας.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Δεν πήρε προσπάθειες στο πεντάλεπτο και πήγε στον πάγκο απογοητευμένος από την αμυντική λειτουργία των Μπακς, γύρισε για να σκοράρει με τις γνωστές κατά μέτωπο επιθέσεις του και στο τέλος της περιόδου είχε μεν 8 πόντους (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), αλλά σε ένα δωδεκάλεπτο στο οποίο οι Πέισερς κυριάρχησαν. Στη δεύτερη περίοδο έμοιαζε με μπάλα καταστροφής. Πήρε παραμάζωμα τους αντιπάλους του και ηγήθηκε της αντεπίθεσης των Μπακς, έβαλε και σουτ από μέση απόσταση και στο ημίχρονο είχε 26 πόντους από 9/11 δίποντα και 8/8 βολές.

Ήταν ακόμη καλύτερος στις αρχές του β’ μέρους όταν έφτασε τους 35 σε δύο λεπτά. Πήγε στους 40 με επικό κάρφωμα πριν τα μέσα της τρίτης, πήγε στους 42 και στον πάγκο για ανάσες με το σκορ στο 77-81. Ελάχιστες πήρε, επέστρεψε και έκλεισε την περίοδο στους 46, με τον Τζο Προύντι πια να τον αφήνει στο ματς στις αρχές της τέταρτης. Πήγε στους 50 και στον πάγκο για να καταναλώσει αρκετά υγρά, γύρισε 6:10 πριν από το τέλος για να βάλει ακόμα δύο καλάθια και να ανέβει στους 54, στα 63″ έκανε λάθος πάσα με το σκορ στο 122-121, στα 29″ έκανε άλλο ένα λάθος και οι Πέισερς πήραν την νίκη μέσα σε αποθέωση.