Πολύ καλή η Προοδευτική κόντρα στη Λάρισα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η φιλική αναμέτρηση της ΑΕΛ με αντίπαλο την Προοδευτική, που διεξήχθη την Κυριακή (21/08) στο αθλητικό κέντρο Καρπενησίου.

ΑΕΛ και Προοδευτική έπαιξαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, πέτυχαν από δυο γκολ και η μεταξύ τους αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη 2-2.

Ο Αγγελόπουλος για την Προοδευτική άνοιξε το σκορ με προβολή από κοντά, μετά από αδράνεια της άμυνας της ΑΕΛ στο 5ο λεπτό. Ο Φαμπρίτσιο Πεντρόζο με ωραίο σουτ ισοφάρισε για την ΑΕΛ στο 14ο λεπτό. Στο 50ο λεπτό η Προοδευτική πήρε για λίγο προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Νομικού για να κάνει στο 55ο λεπτό ο Κούστα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής το τελικό 2-2.

Οι φάσεις του φιλικού αγώνα
ΓΚΟΛ. Ο Αγγελόπουλος για την Προοδευτική άνοιξε το σκορ με προβολή από κοντά, μετά από αδράνεια της άμυνας της ΑΕΛ στο 5ο λεπτό.
Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Όγκμποε να κάνει το σουτ και με τα πόδια να σώζει ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής, Καραργύρης στο 11 λεπτό.
Μεγάλη ευκαιρία με το Γλυνό να κάνει το σουτ και εντυπωσιακά να διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής στο 12ο λεπτό.
ΓΚΟΛ. Ο Φαμπρίτσιο Πεντρόζο με ωραίο σουτ ισοφαρίζει για την ΑΕΛ στο 14ο λεπτό.
Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Εκτέλεση κόρνερ με τον Κώστα Παπαγεωργίου από κοντά παίρνει τη κεφαλιά ο Ηλιάδης η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια στο 24ο λεπτό.
Ευκαιρία για την ΑΕΛ με το Πεντρόζο από κοντά να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και στη συνέχεια της φάσης σουτ του Καλουτσικίδη η μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ στο 39ο λεπτό.
Σέντρα συρτή από δεξιά του Μιλτιάδη για την ΑΕΛ μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής Καραργύρης στο 44ο λεπτό.
Σουτ για την ΑΕΛ με το Νίνο μπλοκάρει ο Άστρα στο 48ο λεπτό.
ΓΚΟΛ με σουτ του Νομικού για την Προοδευτική στο 50ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με σουτ του Κούστα στο 55ο λεπτό.
Σέντρα από δεξιά για την ΑΕΛ κεφαλιά του Κούστα μπλοκάρει ο Αστράς στο 64ο λεπτό.
Φάουλ του Νίνο για την ΑΕΛ κεφαλιά του Κούκου άουτ στο 85ο λεπτό.
Ευκαιρία για την Προοδευτική με σουτ του Κυριαζή σώζει ο Σουλούκος στο 94ο λεπτό.
Νέα ευκαιρία για Προοδευτική μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σιγνκ από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ στο 95ο λεπτό.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Κοσσονού (υπο δοκιμή από Ακτή Ελεφαντοστού αριστερός μπακ), Θωμαΐδης, Μιλτιάδης, Κ. Παπαγεωργίου, Πεντρόζο, Γλυνός, Όγκμποε.

Β’ ημίχρονο: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Τζέρεμι (υπο δοκιμή Γκανέζος αριστερός μπακ), Μαξιμένκο, Γωγουβίτης, Θωμαΐδης (66′ Νινίκας), Μιλτιάδης (66′ Ζησούλης), Νίνο, Τσουμάνης, Πεντρόζο (66′ Κούκος), Κούστα.

Προοδευτική (Γιάννης Μάγγος): Καραργύρης, Φαζός, Πατσατζόγλου, Ποτουρίδης, Μεγαρίτης, Νταβιώτης, Αγγελόπουλος, Πίσσας, Πάβλας, Ευθυμίου, Γκαργκαλατζίδης.

Β’ ημίχρονο: Αστράς, Σινγκ, Παρασκευόπουλος, Πατσατζόγλου, Μαρκοπουλιώτης, Τζανουλίνος, Αλεξίου, Θεοδωρίδης, Νομικός, Φλενσμποργκ, Γιαννιτσανης, Κυριαζής.