Προκριματικά Euro 2024: Στα τελικά και η Σλοβακία, γκολ κι ασίστ ο Γιόβετιτς του Ολυμπιακού

Η Σλοβακία νίκησε με 4-2 την Ισλανδία κι έκλεισε θέση για το Euro 2024 – Το Μαυροβούνιο έμεινε ζωντανό στη μάχη της πρόκρισης με μπροστάρη τον Γιόβετιτς του Ολυμπιακού, σκόραρε ο Ρονάλντο στη ένατη σερί νίκη της Πορτογαλίας στα προκριματικά.

Μετά την Ουγγαρία που πήρε νωρίτερα στη Σόφια τον βαθμό που έψαχνε απέναντι στη Βουλγαρία, ήταν η σειρά της Σλοβακίας να «σφραγίσει» και το δικό της «εισιτήριο» για την τελική φάση του EURO 2024, καθώς νίκησε εύκολα την Ισλανδία με 4-2 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής κι εξασφάλισε και μαθηματικά τη 2η θέση στον 10ο όμιλο.

Οι Σλοβάκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ απ’ το γκολ του Όσκαρσον στο 17′, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και «γύρισαν» το ματς. Πριν βγει το ημίχρονο, οι Κούτσκα και Ντούντα έβαλαν μπροστά στο σκορ τη Σλοβακία, για να ολοκληρώσει την εμφατική βραδιά ο Χάρασλιν με άλλα δύο γκολ στο β’ μέρος, πριν μειώσει προς το φινάλε στο τελικό 4-2 ο Γκουντιόνσεν.

Στην Ποντγκόριτσα το Μαυροβούνιο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέβαν Γιόβετιτς του Ολυμπιακού, ο οποίος κατέγραψε ασίστ και γκολ, νίκησε 2-0 τη Λιθουανία και διατήρησε μαθηματικά τις ελπίδες του για τη 2η θέση του 7ου ομίλου, όμως για να μπορέσει να κάνει τη σούπερ έκπληξη, θα πρέπει να χάσει την Κυριακή (19/11) η Σερβία στην έδρα της απ’ τη Βουλγαρία.

Στο Λιχτενστάιν, η Πορτογαλία συνεχίζει στο δρόμο των ρεκόρ. Ξόδεψε ένα ημίχρονο στο «λευκό» 0-0, όμως «καθάρισε» τη νίκη της με 2-0 κι έκανε το «9Χ9» στον 10ο ομιλο, χάρις στα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 46′ (10 τέρματα σε 8 ματς των προκριματικών) και του Κανσέλο στο 57′.

Τέλος, το εξαιρετικό Λουξεμβούργο μπορεί να μην κέρδισε «εισιτήριο» για τα τελικά, μένοντας στην 3η θέση του 10ου ομίλου, όμως μπήκε στα play off για το EURO 2024, καθώς συνέτριψε με 4-1 την απογοητευτική Βοσνία/Ερζεγοβίνη σε ένα ματς που διακόπηκε προσωρινά στο 27ο λεπτό, λόγω ρίψης φωτοβολίδων από την πλευρά των οπαδών της φιλοξενούμενης ομάδας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024:

1ος όμιλος

Γεωργία-Σκωτία 2-2 (15΄, 57΄ Κβαρατσκέλια – 49΄ ΜακΤόμινεϊ, 90΄+2΄ Σάνκλαντ)

Κύπρος-Ισπανία 1-3 (75΄ Πηλέας – 5΄ Γιαμάλ, 22΄ Ογιαρθάμπαλ, 28΄ Χοσελού)

6ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Σουηδία 3-0 (3΄, 89΄ Μαχμούντοφ, 6΄ Νταντάσοφ)

Εσθονία-Αυστρία 0-2 (26΄ Λάιμερ, 40΄ Λίενχαρτ)

Ρεπό: Βέλγιο

7ος όμιλος

Βουλγαρία-Ουγγαρία 2-2 (24΄ Ντέλεφ, 79΄ πέν. Ντεσπόντοφ – 10΄ Άνταμ, 90΄+7΄ Πέτκοφ)

Μαυροβούνιο-Λιθουανία 2-0 (3΄ Κουτς, 48΄ Γιόβετιτς)

10ος όμιλος

Σλοβακία-Ισλανδία 4-2 (30΄ Κούτσκα, 36΄ πέν. Ντούντα, 47΄, 55΄ Χαρασλίν – 17΄ Όσκαρσον, 74΄ Γκουντιόνσεν)

Λουξεμβούργο-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4-1 (6΄ Όλεσεν, 29΄ πέν., 90΄+5΄ Ροντρίγκες, 55΄ αυτ. Μούγιακιτς – 90΄+4΄ Γκόικοβιτς)

Λιχτενστάιν-Πορτογαλία 0-2 (46΄ Ρονάλντο, 57΄ Νασέλο