Ποδόσφαιρο

Προκριματικά Μουντιάλ: Επιστροφή με τεσσάρα για Ισπανία – Κόλλησε σε Ελβετία η Ιταλία (+videos)

Προκριματικά Μουντιάλ: Επιστροφή με τεσσάρα για  Ισπανία – Κόλλησε σε Ελβετία η Ιταλία (+videos)

Μετά την ήττα από την Σουηδία η Ισπανία επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 4-0 της Γεωργίας εντός έδρας για τα προκριματικά του Μουντιάλ

Το δικό της πάρτι έστησε η Ισπανία απέναντι στη Γεωργία καθώς επικράτησε 4-0 και ανέκτησε την κορυφή στη βαθμολογία του ομίλου της Εθνικής μας. Οι Ισπανοί μετά την εκτός έδρας ήττα από την Σουηδία επέστρεψαν στις νίκες με εμφατικό τρόπο.

Το ματς καθάρισε ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 3-0 και ένα γκολ ακυρωμένο από το VAR. Συγκεκριμένα ο Γκάγια έβαλε μπροστά την Ισπανία στο 14ο λεπτό, ενώ ο Σολέρ έκανε το 2-0 στο 25΄. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Γκάγια σκόραρε ξανά, αλλά το VAR είχε αντίθετη άποψη, με τον Φεράν Τόρρες να κάνει το 3-0 τελικά στο 41΄. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε με τον Σαράμπια να γράφει το τελικό 4-0 στο 63ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, με μοιραίο τον Ζορζίνιο που αστόχησε σε πέναλτι στο 53ο λεπτό η Ιταλία πήρε τη δεύτερη σερί ισοπαλία της, αυτή τη φορά (0-0) κόντρα στην Ελβετία εκτός έδρας. Για τους γηπεδούχους ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε ως το 63ο λεπτό ο Στίβεν Τσούμπερ της ΑΕΚ.

«Περίπατος» για την Πολωνία που επικράτησε 7-1 εκτός έδρας του Σαν Μαρίνου εκτός έδρας, με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ Κάρλος Σφιντέρσκι να σκοράρει κάνοντας στο 16΄το 2-0 για την ομάδα του. Λεβαντόφσκι (5′, 21′), Λαϊνέτι (44′) και Μπούκσα (67′, 90+2′, 90+4′) τα άλλα γκολ για την Πολωνία, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 48ο λεπτό με τον Νάνι το γκολ της τιμής.

ω

Το Βέλγιο είχε ένα εύκολο Σαββατόβραδο απέναντι στην Τσεχία, την οποία νίκησε 3-0 και πλέον είναι μια ανάσα από την πρόκριση. Αυτό το ματς ωστόσο έβαλε «φωτιά» στον Ολυμπιακό που είδε τον Τόμας Βάτσλικ να αποχωρεί τραυματίας καθώς τον πάτησε ο Λουκάκου. Ο σέντερ φορ της Τσέλσι έφτασε τις 100 συμμετοχές με το Βέλγιο και σκόραρε το 50ο γκολ του στα τελευταία 50 παιχνίδια.

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο επιθετικός της Τσέλσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 8’, με τον Εντέν Αζάρ να διπλασιάζει τα τέρματα του Βελγίου στο 41’ και τον Σαλεμάκερς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 65’, με ασίστ Λουκάκου.

Η Γερμανία έκανε… φύλλο και φτερό την Αρμενία στο (υποτιθέμενο) ντέρμπι του 10ου ομίλου, συντρίβοντάς την με 6-0 στη Στουτγάρδη. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Σερζ Γκνάμπρι, για να σημειώσει ο ίδιος και το 2-0 με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μάρκο Ρόις να κάνει το 3-0, ενώ στο 45ο λεπτό ο Τίμο Βέρνερ έκανε το 4-0. Στο δεύτερο μέρος η «νασιοναλμανσάφτ» έριξε ρυθμό και σκόραρε με τους Χόφμαν στο 52′ και τον Αντεγιέμι στο 90’+1′ διαμόρφωσαν το τελικό 6-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής στους 10 ομίλους της Ευρωπαϊκής Ζώνης:

2ος Όμιλος
Ισπανία-Γεωργία 4-0 (14′ Γκάγια, 25′ Σολέρ, 41′ Τόρες, 63′ Σαράμπια)
Κόσοβο-ΕΛΛΑΔΑ 1-1 (90+2′ Μουρίτσι – 45+1′ Δουβίκας)
Ρεπό: Σουηδία

3ος Όμιλος
Βουλγαρία-Λιθουανία 1-0 (82′ Τσότσεφ)
Ελβετία-Ιταλία 0-0
Ρεπό: Β. Ιρλανδία

5ος Όμιλος
Λευκορωσία-Ουαλία 2-3 (29′ πέν. Λισάκοβιτς, 30′ Σέντκο – 5′ πέν., 69′ πέν., 90+3′ Μπέιλ)
Βέλγιο-Τσεχία 3-0 (8′ Λουκάκου, 41′ Εντέν Αζάρ, 65′ Σαλεμάεκερς)
Ρεπό: Εσθονία

9ος Όμιλος
Αλβανία-Ουγγαρία 1-0 (87′ Μπρόχα)
Αγγλία-Ανδόρα 4-0 (18′, 78′ Λίνγκααρντ, 72′ πεν. Κέιν, 85′ Σάκα)
Σαν Μαρίνο-Πολωνία 1-7 (48′ Νάνι – 5′, 21′ Λεβαντόφσκι, 16′ Σφιντέρσκι, 44′ Λινέτι, 67′, 90+2′, 90+4′ Μπούκσα)

10ος Όμιλος
Ισλανδία-Σκόπια 2-2 (78′ Μπιάρνασον, 84′ Άντρι Γκουντγιόνσεν – 12′ Βελκόφσκι, 54′ Αλιόσκι)
Ρουμανία-Λιχτενστάιν 2-0 (11′ Τόσκα, 18′ Μανέα)
Γερμανία-Αρμενία 6-0 (6′, 15′ Γκνάμπρι, 35′ Ρόις, 45′ Βέρνερ, 52′ Χόφμαν, 90+1′ Αντεγέμι).