Διεθνή

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Γκέλα για Γαλλία, νίκες για Βέλγιο και Πορτογαλία (+videos)

Η πρεμιέρα της Γαλλίας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 δεν ήταν όπως θα ήθελε, με την πρωταθλήτρια κόσμου να μένει στο 1-1 στο Παρίσι με τη Ουκρανία. Εντός έδρας νίκες για Βέλγιο, Πορτογαλία, Σερβία, εξάρα για Τσεχία (VIDEOS).

Ποδαρικό με το αριστερό στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα φιλοξενηθεί το 2022 στα Κατάρ έκανε η Γαλλία, με τη πρωταθλήτρια κόσμου να υποχρεώνεται σε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ουκρανία στο “Stade de France”. Η ομάδα του Ντεσάμπ προηγήθηκε μάλιστα στο σκορ με υπέροχο τέρμα του Γκριεζμάν αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο με αυτογκόλ του Κιμπεμπέ και στα 30 λεπτά που είχε στη διάθεσή της για να αντιδράσει δεν τα κατάφερε κόντρα στο σύνολο του Σεβτσένσκο.

Μάλιστα, στις έξι τελευταίες πρεμιέρες της για προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου έχει καταφέρει να βγει νικήτρια μόνο μία φορά, με το 1-0 εκτός έδρας επί της Φινλανδίας στο δρόμο προς τα γήπεδα της Βραζιλίας το 2014.

Το ευχάριστο πάντως για τους τρικολόρ ήταν πως δεν υπήρχε νικήτρια ούτε στο άλλο ματς του 4ου προκριματικού ομίλου αφού Φινλανδία και Βοσνία έμειναν στο 2-2.

Στο “Allianz Stadium”, ποδοσφαιρικό σπίτι της Γιουβέντους και του Κριστιάνο Ρονάλντο όπου υποδέχτηκε το Αζερμπαϊτζάν ως τυπκά γηπεδούχος, η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος έκανε το καθήκον της επικρατώντας με 1-0 του Αζερμπαϊτζάν με αυτογκόλ του Μεντβέντεφ, ενώ την ίδια ώρα στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, η Σερβία επιβλήθηκε 3-1 της Ιρλανδίας με πρωταγωνιστή τον Μίτροβιτς που σκόραρε δις στο 69ο και στο 75ο λεπτό.

Γκολ και θέαμα προσέφεραν στο ποδοσφαιρικό κοινό τα ματς για τον 5ο προκριματικό όμιλο. Στις Βρυξέλλες, η Ουαλία άνοιξε το σκορ στο 10′ με τον Γουίλσον σε μία φάση που οι παίκτες των “δράκων” είχαν κρύψει τη μπάλα από το χορτάρι όμως το Βέλγιο έφτασε στην ανατροπή πριν καν φύγει το ημίωρο με τους Ντε Μπράινε και Τοργκάν Αζάρ και στο 73′ κλείδωσε το τρίποντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκακού.

Στην Εσθονία, η ομώνυμη εθνική ομάδα γνώρισε αγωνιστικό διασυρμό από την Τσεχία, με τους φιλοξενούμενους να είναι σαρωτικοί και να πανηγυρίζουν τη νίκη με το θριαμβευτικό για εκείνους 6-2 (χατ-τρικ από τον μέσο της Γουέστ Χαμ, Σούτσεκ).

Η αυλαία του 7ου προκριματικού ομίλου είχε ανοίξει με τη σούπερ νίκη της Τουρκίας με 4-2 επί της Ολλανδίας, ενώ το βράδυ ακολούθησαν δύο εκτός έδρας νίκες που είχαν την υπογραφή της Νορβηγίας (3-0 το Γιβραλτάρ χωρίς καν να βρει δίχτυα το βαρύ πυροβολικό της Έρλινγκ Χάαλαντ) και του Μαυροβουνίου (2-1 την Λετονία χάρη στα δύο γκολ του φορ της Μονακό, Γιόβετιτς).

Η Κύπρος άρχισε με εντός έδρας ισοπαλία με την Σλοβακία (0-0) την περιπέτειά της με φόντο το Κατάρ ενώ στα άλλα δύο παχνίδια του 8ου προκριματικού ομίλου, η οικοδέσποινα του τελευταίου Παγκοσμίου Κυπέλλου Ρωσία έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Μάλτα (3-1) και η Σλοβενία έριξε στο καναβάτσο την φιναλίστ του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018 Κροατία με σκορ 1-0, από το γκολ του Λόβριτς στο 15ο λεπτό.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Πορτογαλία – Αζερμπαϊτζάν 1-0 (36′ αυτ. Μεντβέντεφ)

Σερβία – Ιρλανδία 3-2 (40′ Βλάχοβιτς, 69′ 75′ Μίτροβιτς / 18′ Μπράουν, 86′ Κόλινς)

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Φινλανδία – Βοσνία 2-2 (58′ 77′ Πούκι / 55′ Πιάνιτς, 84′ Στεβάνοβιτς)

Γαλλία – Ουκρανία 1-1 (19′ Γκριεζμάν / 57′ αυτ. Κιμπεμπέ)

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο – Ουαλία 3-1 (22′ Ντε Μπράινε, 28′ Αζάρ, 73′ πεν. Λουκακού/ 10′ Γουίλσον)

Εσθονία – Τσεχία 2-6 (12′ Σάπινεν, 86′ Άνιερ / 18′ Σικ, 27′ Μπαράκ, 32′ 43′ 48′ Σούτσεκ, 56′ Γιάνκτο)

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία – Ολλανδία 4-2 (15′ 34′ πεν. 81′ Γιλμάζ, 46′ Τσαλχάνογλου / 75′ Κλάασεν, 76′ Ντε Γιονγκ)

Γιβραλτάρ – Νορβηγία 0-3 (43′ Σέρλοθ, 45′ Θόρστβεντ, 57′ Σβένσον)

Λετονία – Μαυροβούνιο 1-2 (40′ Ικάνουιεκς / 41′ 83′ Γιόβετιτς)