“Χ” (1-1) σε Ρόδο! Παράπονα οι γηπεδούχοι από την διαιτησία…

Στο 1-1 έμειναν λοιπόν πριν λίγο  Ρόδος και Νίκη Βόλου στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Football League. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

Η Ρόδος προηγήθηκε στο 63ο λεπτό με δράστη τον Δελαπόρτα αλλά το προβάδισμα δεν διήρκησε για πολύ καθώς η Νίκη Βόλου δυο λεπτά αργότερα έκανε το 1-1 με τον Μέτσε.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 14ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Πολίμου ο Ροχάνο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα η Νίκη Βόλου προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή με τον Πολίμο να περνάει εκτός αγώνα με τραυματισμό και τον Θεοδωρόπουλο να μπαίνει στο παιχνίδι.

Στο 26ο λεπτό ο Γιόνδης της Ρόδου υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, γύρισε και σούταρε, με τον Περιστερίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο Περιστερίδης λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όταν στην προσπάθειά του να μπλοκάρει σέντρα των αντιπάλων, η μπάλα του έφυγε, κατευθύνθηκε προς τα δίχτυα και την τελευταία στιγμή την έδιωξε ο ίδιος σε κόρνερ.

Στο 33΄ήταν η σειρά της Νίκης Βόλου να απειλήσει όταν μετά από σουτ του Γκαρσία ο Πίτκας έδιωξε σε κόρνερ. Η Ρόδος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 63ο λεπτό καθώς μετά από λάθος του Αλιατίδη ο Δελαπόρτας βρέθηκε τετ α τετ με τον Περιστερίδη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση καθώς δυο λεπτά αργότερα ο Μέτσε έκανε το 1-1, όταν μετά από γύρισμα του Κρουθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης η Νίκη Βόλου θα μπορούσε να κάνει το 1-2 όταν ο Γκονζάλες έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά). Βοηθοί: Τσολακίδης (Αθηνών), Παγουρτζής (Πειραιά). Παράπονα έχουν εδώ οι γηπεδούχοι.

Ρόδος (Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (85′ Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Χύσι, Καραγεώργης, Μπαξεβάνος, Σερέντιουκ (46′ Αρναρέλλης), Μαρτσάκης (77′ Σουλάι), Δελαπόρτας, Τσίπρας (74′ Λίχτι), Γιόνδης (46′ Μακρής).
Νίκη Βόλου (Βεργέτης): Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Μπαλάφας, Πολίμος (16′ λ.τ Θεοδωρόπουλος), Αργύρης, Μέτσε, Ντομίνγκεζ (69′ Γκονζάλες), Λούκας Γκαρσία, Κρουθ, Ροχάνο (46′ Σαλαμούρας).