Serie A: Ποδαρικό με νίκη για τη Μίλαν | «Διπλό» επί της Μπολόνια του Λυκογιάννη (+vids)

Serie A: Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τη σεζόν στο ιταλικό πρωτάθλημα η Μίλαν, η οποία νίκησε 2-0 την Μπολόνια του Χαράλαμπου Λυκογιάννη.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκαν δυνατά στον αγώνα κι έβαλε νωρίς τις βάσεις για να φύγει με το «τρίποντο».

Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ ο Πούλισικ έκανε το 2-0 για τους «ροσονέρι». Ο Αμερικανός μεσοεπιθετικός συνδύασε με τέρμα το επίσημο ντεμπούτο του.

Μετά τα γρήγορα γκολ των φιλοξενούμενων, η Μπολόνια πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και πίεσε για να βρει ένα γκολ που θα την έβαζε και πάλι σε θέση να διεκδικήσει κάτι. Η άμυνα των Μιλανέζων κι ο Μενιάν, όμως, άντεξαν στην πίεση

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, οι γηπεδούχοι με τον Εντόι στο 60’ κι η Μίλαν με τον Λεάο στο 90ο λεπτό. Για την Μπολόνια, ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης ξεκίνησε βασικός κι έπαιξε ως το 87’, όπου ο Τιάγκο Μότα πήρε τη θέση.