Στον Παναιτωλικό το ντέρμπι ουραγών, νίκη για Ατρόμητο, “Χ” στο Βόλος

Μεγάλη νίκη με 1-0, που του δίνει πλέον μεγάλο βαθμολογικό «αέρα» στη μάχη για τη αποφυγή της 14ης θέσης που οδηγεί (μετά τα πλέι-άουτ) απευθείας στη Super League 2, πέτυχε ο Παναιτωλικός επί του Πανιωνίου, στο γήπεδο του Αγρινίου.

To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 53ο λεπτό ο Βιεϊρα Ρόσα Φάρλεϊ με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κότνικ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Μαρσιάλ, Μάλης, Μάρτιν, Ντάλσιο, Μουνιέ (90’+6′ Μπαϊροβιτς), Αλβάρες (82′ Ταχάρες), Ρόσα (89′ Ντουάρτε), Ντάουντα, Λιάβας, Ντίας.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης (63′ Οικονομίδης), Κόρμπος, Τσιλούλης (83′ Ρέτσος), Ρέντζας, Γρίβας (56′ Καμαρά), Εμμανουηλίδης, Αραμπούλι.

Ατρόμητος-Ξάνθη 1-0: Νίκη και ανασαίνει καλύτερα

«Επιτέλους νίκη» και «επιτέλους… γκολ» βροντοφώναξαν οι παίκτες και οι άνθρωποι του Ατρόμητου, μετά τη δύσκολο όσο και πολύτιμο 1-0 επί της Ξάνθης στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League, που έβαλε τέλος στη διπλή «κατάρα» που κυνηγούσε τους Περιστεριώτες από την 11η Ιανουαρίου και το «διπλό» που είχαν σημειώσει στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού (1-0, 18η αγωνιστική).

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη πήρε την πρώτη νίκη της μετά από μετά από έξι σερί αποτυχημένα αποτελέσματα (μία ισοπαλία και πέντε ήττες στο ενδιάμεσο) και παράλληλα έβαλε τέλος στην επιθετική «ανομβρία» της που κράτησε (με τις καθυστερήσεις) συνολικά 603 αγωνιστικά λεπτά.
Τόσο μεσολάβησε από το τέρμα του Γιακουμάκη στο 94ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, μέχρι το γκολ του Ανδρούτσου στο 29ο λεπτό του αγώνα με την Ξάνθη.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Στρούγγης, Νάτσος, Χαρίσης, Ανδρούτσος (88′ Μπαένα), Ντε Πάου (74′ Ούμπιδες), Μπουσουλάτζιτς, Ραμπέγιο (46′ Ενσικουλού), Μανούσος.
ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης (76′ Ντζουρίτσκοβιτς), Καρασαλίδης, Κασάδο, Σόσα, Τερκί, Μουλέν, Στάρτζεον, Γουίλιαμ (50′ Μπαριέντος), Εντουάρντο (69′ Φοσέ), Κάστρο.

ΝΠΣ Βόλος-ΑΕΛ 0-0: Μοιρασιά για… πλέι άουτ

Στο 0-0 «κόλλησαν» ΝΠΣ Βόλος και ΑΕΛ στο Πανθεσσαλικό, σε ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις. Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η αποβολή του Μάρκοβιτς στο 50’ άλλαξε τα πλάνα τους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά ο Κρίστινσον δήλωσε παρών, κάθε φορά που χρειάστηκε. Οι δύο ομάδες έφτασαν τους 27 βαθμούς και ετοιμάζονται πλέον για τα πλέι άουτ.

ΝΠΣ Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Τσίκα, Δημόπουλος, Κανταμούρο (46’ Τόρες), Φεράρι, Ντεντάκης, Τσοκάνης (71’ Γέντρισεκ), Κάσες, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο Ράφαελ.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Ουάρντα, Τόρζε, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Νούνιτς (71’ Ασούμπρε/ 77’ Μπούστος), Βινίσιους (53’ Μόρας).