Στον τελικό η Τσέλσι, απέκλεισε στα πέναλτι την Άιντραχτ (+videos)

Η Τσέλσι επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι επί της Άιντραχτ (1-1 κ.δ.) και προκρίθηκε στον τελικό του Europa League. Δύο πέναλτι απέκρουσε ο Κέπα, μοιραίος ο Πασιένσια.

Αγγλικό εμφύλιο θα έχουμε και στον τελικό του Europa League, αφού μετά την Άρσεναλ και η Τσέλσι κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Για να τα καταφέρουν οι “μπλε” χρειάστηκαν τα πέναλτι απέναντι στην Άιντραχτ.

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Σάρι επέλεξε να δώσει χώρο στην Άιντραχτ και να ψάξει τις αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και είχαν την πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα στο 14′. Ο Ντα Κόστα σούταρε με τη μία μέσα στην περιοχή και αριστερά μετά από σέντρα του Κόστιτς, όμως ο Κέπα με εντυπωσιακό τρόπο κράτησε το 0-0.

Η Τσέλσι άρχισε να ισορροπεί το ματς και να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 23′ ο Έμερσον έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, βρήκε τον Ζιρού που πλάσαρε στην κίνηση, όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον Τραπ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ουίλιαν εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Νταβίντ Λουΐζ πήρε την κεφαλιά, όμως οι αμυντικοί της Άιντραχτ έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Ότι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του το έκανε ο Λόφτους – Τσικ στο 28′.  Υπέροχη κάθετη πάσα από τον Αζάρ, ο Λόφτους Τσικ βγήκε απέναντι από τον Τραπ και με πλασέ έκανε το 1-0 για την Τσέλσι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και στην πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή η Άιντραχτ έκανε το 1-1. Ο Γιόβιτς έπαιξε το 1-2 με τον Γκατσίνοβιτς βγήκε απέναντι από τον Κέπα και με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Μετά την ισοφάριση οι Γερμανοί προσπάθησαν να πιέσουν και να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στη συνέχεια η Τσέλσι αντέδρασε και ανέβασε στροφές, αλλά και εκείνη δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Εκεί η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην Τσέλσι, με το σουτ του Μπάρκλεϊ να περνά λίγο έξω. Οι καλύτερες στιγμές όμως ήταν για την Άιντραχτ. Ο Αλέρ είδε δύο φορές παίκτες των μπλε να διώχνουν προσπάθειες του πάνω στη γραμμή.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Κόστιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αλέρ έστειλε την μπάλα προς την εστία της Τσέλσι με κάτι σαν πλασέ, όμως ο Νταβίντ Λουΐζ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Στις καθυστερήσεις ο Αλέρ αυτή τη φορά με κεφαλιά προσπάθησε να σκοράρει, αλλά και πάλι

Στο 111 η Τσέλσι είχε μία καλή στιγμή για να σκοράρει. Ο Έμερσον μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ με τον Τραπ να αποκρούει. Στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε και πάλι στον μπακ της Τσέλσι που πήγε να σουτάρει όμως ο Χίντερεγκερ έδιωξε σωτήρια για την ομάδα του.

Μέχρι το τέλος και των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι και έτσι οδηγηθήκαμε στη διαδικασία των πέναλτι.